• Kedi sahiplenmek için ilanlar sayfasını incelemelisiniz.
  • Sorularınız için Ansiklopedi sayfasını inceleyebilirsiniz.

Kediler Nasıl Çiftleşirler?

10 Eki, 2016

Kediler Nasıl Çiftleşirler?

Kediler Nasıl Çiftleşirler?

Normalde de kadınların seçiciliğinden bahsedecek olursak kedilerde de aynı şekilde dişiler eşlerini seçmektedir. Dişi kedilerin etrafında erkek kediler dolanır ve dişi kedi beğendiği erkeğin yanına yaklaşmasına müsade eder. Dişi kediler beğenmedikleri erkek kedilerin yanlarına yakınlaşmasına izin vermez ve tırnaklarını çıkararak erkek kediyi yanından uzaklaştırmaya çalışır. Erkek kedinin dişi kediyi kazanabilmesi için çok fazla uğraş göstermesi gereklidir.

Kediler Nasıl Çiftleşirler
Kediler Nasıl Çiftleşirler

Çiftleşme dönemi gelen kedilerde değişik davranışlar görülebilmektedir. Kedinin çiftleşme döneminde öne doğru gerilmesi, poposunu havaya doğru kaldırması, dişi veya erkek olduğunu gösteren hareketler sergilemesi ve zaman zaman yüksek seslerle miyavlaması olarak gözlemlenmiştir. Kedilerin çiftleşme döneminde gösterdiği davranışlardan en çok göze çarpanı yüksek sesle miyavlamasıdır, bu miyavlama çiftleşme zamanının geldiğini ve beğendiği erkekle çiftleşeceğini gösterir.

Çiftleşme Dönemi

Kedilerde Çiftleşme Dönemi
Kedilerde Çiftleşme Dönemi

Kediler için çiftleşme dönemi ortalama olarak 1 hafta kadar sürer ve yılda 10 kere tekrarlanabilmektedir.  Kedilerde çiftleşme zamanının ilk 2 gün dişi kedinin nazıyla geçer. Sonrasında ise dişi kedi beğendiği erkek kedinin yanına yaklaşmasına izin verir. Çiftleşme döneminin bu sürecinden sonra dişi kedi beğendiği erkek ile kovalamacalara ve sevgi oyunlarına başlarlar.

Çiftleşme Süreci

Kedilerde Çiftleşme Süreci
Kedilerde Çiftleşme Süreci

Kedilerde çiftleşme döneminde beğendiği erkekle beraber dişi kedi, erkek kedinin yanına gider ve erkek kedinin ensesine dişlerini geçirip tutunmasına izin verir. Kedilerde çiftleşme süresi az sürer. Çiftleşmeleri ortalama olarak 10 ile 15 saniye kadar sürer. Çiftleşme gerçekleştikten sonra dişi kedinin yüksek bir sesle miyavlamasından çiftleşmenin başarıyla gerçekleştiği anlaşabilmektedir.

Önemli Ayrıntılar

Dişi kediler çiftleşme dönemlerinde kendilerini bir den fazla erkek kediyle eşleyip çiftleşebilmektedirler. Bu dönemde dişi kedide vücut sıcaklığında artış görülebilir ve bu durum AIDS’e kadar gidebilir. Bir de dişi kediniz de nazını yapıp erkeğini seçecek, dolayısıyla bu süreci acele etmeden doğal sürecine bırakmalısınız.

Exotic Shorthair Kulübü
Yönetim Kurulu Başkanı
Mert Eden

 

Veteriner hekimlerce kedi bakım, sağlık, aşı, eğitim, yetiştiricilik veya hastalıklarla ilgili ihtiyacınız olan tüm bilgilere Kedi Ansiklopedisi sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Kedi ilanlarını gördünüz mü? Bu alanda sponsorlu ilanlar yayımlanmaktadır.

Yeni kedi ilanlarını gördünüz mü? Bu alanda en yeni kedi ilanları paylaşılmaktadır.

Avatar

Exotic Shorthair