• Kedi sahiplenmek için ilanlar sayfasını incelemelisiniz.
  • Sorularınız için Ansiklopedi sayfasını inceleyebilirsiniz.

Kedi Yarışması Nedir? Neler Olur? Kimler Katılabilir?

Kedi Yarışması Nedir? Neler Olur? Kimler Katılabilir? Exotic Shorthair Yetiştirme ve Sahiplendirme Kulübü Yarışma
16 Ağu, 2016

Kedi Yarışması Nedir? Neler Olur? Kimler Katılabilir?

Kedi Yarışması Nedir?

Kedi Yarışması Nedir? Neler Olur? Kimler Katılabilir? Mert Eden & Murat Aytaç Veteriner Hekim
Mert Eden & Murat Aytaç

Pek çok insan kedi yarışması sözcüklerini duyduğunda; “Öyle bir şey mi varmış? Nasıl oluyor? Ne konuda yarışıyorlar? Ödüller ne? ” gibi pek çok soruyla yaklaşıyor konuya. Ben yetiştiriciliğe biraz emrivakiyle başlamış hayvan sevgisini ve sağlığını ön planda tutarak dört sene yetiştiricilik yapmış hatta hakem olma yolunda bayağı ilerlemiş biri olarak; kedi yarışmalarının yetiştiricileri teşvik etmek, ırk standartları konusunda kedi sahiplerini bilinçlendirmek ve kondisyon ve bakım konusunda yetiştircilerin performansını denetlemek adına elzem olduğunu söyleyebiliriz. Eğer bir iş yapılacaksa ahlakıyla etiğiyle ve mutlaka kurallar sistemiyle disipline olunarak yapılmalıdır.  Aksi takdirde o çok ayıplanan “merdiven altı” kedi üreticilerinden farklı olmayı beklemek hayal olur.

Kedi Yarışması Nedir? Neler Olur? Kimler Katılabilir? Kedi Yarışması-Exotic Shorthair
Felinoloji Derneği Eğitimi

Her şeyden önce bir iki kedi alalım yavruları olsun, satalım para kazanalım mantığıyla yetiştirici olunmayacağının savaşını her cephede vermiş bir insanım. Bir yetiştirici uğaştığı ilim sonucu ortaya koyduğu başarının doğal sonucu olarak para kazanan erbabtır. Yetiştiricinin amacı para olamaz. Amacı sağlıklı ve ırk standartlarına uygun hatta mümkünse standartların üzerinde kedi yetiştiren bir cattery olmak, hayat dönemlerine göre kondisyonuyla alakadar olmak ve bakımını da bir iki aylık bir uğraş sonucu yarışmaya uygun hale gelebilecek bir standartta tutmaktır.

Kimler Katılabilir?

Kedi Yarışması Nedir? Neler Olur? Kimler Katılabilir?Exotic Shorthair Yetiştirme ve Sahiplendirme Kulübü exo
Kedi Irklarının Tanıtılması

Yarışmalar bu nedenlerle eğitici, gözlemleme fırsatı sunan ve geliştirici bir role sahiptir. Yetiştiriciler lisanslı olmak için bir federasyona bağlı olmak zorundadır. Bu federasyonlara ülkelerinde bulunan federasyona üye veya patronaj dernekler kanalıyla bağlanırlar. Bir lisans (kedi evi belgesi- cattery belgesi) alırlar. Cattery olmanın ilk şartı şecereli bir dişi kediyi kedi derneğinize kaydettirerek, sonrasında üzerinden yetiştirici lisansı (Yetiştirici Cattery Belgesi) almaktır. İşte bu şecere belgesi yani soybağı kütüğü belgesi, bir kedinin soy ağacını ispatlayan bir belgedir.

Kedinizin anne ve babasından başlayarak üç kuşağa kadar şecere belgesinde yazılı olabilir. Buna LO şecere denmektedir. LO ‘dan sonrası safkan şeceredir ve şecere belgesine yazılmaz. Tabi uygulama federasyonlar ve dernekler arasında farklılık gösterse de aşağı yukarı benzerdir.

Şecere Belgesi Olmayan Kediler Katılamaz mı?

CFA Cattery Yetiştirici Kedi Evi Şecere Belgesi Alfa Kedi Irkları Koruma ve Denetleme Derneği
Cattery Belgesi

Kedilerimizin şeceresi yoksa şecere belgesi almak içinde yarışmalara katılabiliriz. Şecere belgesi almadan yarışmada yer alamayız ancak her kedi yarışmasında yarışmadan önce şeceresiz kediler değerlendirecek bir heyet hazır bulunur. Onların uygun görmesi  durumunda kedimize şecere belgesi çıkartılır sonrasında yarışmaya katılım sağlanabilir. Kısacası adı her ne kadar  yedi yarışması olsada aynı zamanda unvansız kedi ırklarının değerlendirme günüdür.

Neden Kedi Yarışmaları Yapılır?

Kedi Yarışması Nedir? Neler Olur? Kimler Katılabilir? Exotic Shorthair Yetiştirme ve Sahiplendirme Kulübü
Seminer Sonu Felinoloji Ekibinin Bir Kısmı

İşte tam bu noktada hem ülkemizde bulunan kedileri kayıt altına almak, ülkemizde bulunan kedilerin standardı hakkında bilgi sahibi olmak, kedicileri kaynaştırmak ve sosyal bir platformda bir arada olmalarını ve bilgi paylaşımında bulunmalarını sağlamak. Profesyonel yetiştircileri cattery ırk standartları, kondisyon ve kedi bakımı konusunda bilinçlendirmek, teşvik etmek ve denetlemenin en iyi yoludur.

Hangi Standartlarda Değerlendirilirler?

Kedi Yarışması Nedir? Neler Olur? Kimler Katılabilir? Exotic Shorthair Yetiştirme ve Sahiplendirme Kulübü s
Feyza Nur Çelik Hakem Değerlendirmesi

Yarışmalar federasyon veya derneğe bağlı en az iki hakemin katılımıyla gerçekleşir. Bir hakem en fazla altmış kedi değerlendirebilir, bu yüzden katılımın fazla olduğu yarışmalarda üç hatta dört hakem görmeniz mümkün olabilmektedir. Yarışmaları federasyon / derneğin belirlediği gün ve lisans numarası ile düzelenir. Kedilerin değerlendirme alanları güzellikleri değildir. Irk standartları, gelecek nesillere taşınması muhtemel genetik problemlerin olup olmaması, üremeye uygun olup olmaması, çene yapıları, dişlerin birleşim noktaları, kuyruk ve uzuvların ırkın standartlarına uygun olup olmadığını kontrol etmek gibi standartlarda değerlendirilir.

Kedi Yarışmalarında Neler Kazanılabilir?

Kedi Yarışması Ödülleri, Kedi Yarışması Nedir? Neler Olur? Kimler Katılabilir?Exotic Shorthair Yetiştirme ve Sahiplendirme Kulübü
Kedi Yarışması Ödülleri

Ödüller genellikle yarışmaya sponsor olan firmalar tarafından hazırlanır. Ödüllerin maddi değeri derneğin sponsorlarına ve derneğin gelirlerine bağlıdır. Fakat yetiştiricilikte asıl önemli olan ödül değil kedinizin aldığı şampiyonluk (ırkının en yüksek standartlı kedisi), BOB ( BEST OF BREED – En İyi Irk) ve BİS(BEST İN SHOW) belgeleridir. Bunlar sadece kediyi değil yetiştiricinin performansını da değerlendirdiği için önemlidir ve yetiştircilerin şeref nişanıdır.

Kedi Yarışmaları Gerekli midir?

İyi bir kedi yetiştiricisi cattery olmanın en önemli unsurlarından biri kedi yarışmalarına sık sık katılmak ve kedilerine yarışma standartlarının altına düşürmeden bakmaktır. Aynı zamanda bu iyi bir kedi sever olmanın, bilinçlenmenin ve sosyalleşmenin de eğlence eşiğidir…

Sağlıklı ve bol patili günler dilerim.

Exotic Shorthair Kulübü
Hakem Adayı / Veteriner Teknikeri
Özden Karabağ

 

Veteriner hekimlerce kedi bakım, sağlık, aşı, eğitim, yetiştiricilik veya hastalıklarla ilgili ihtiyacınız olan tüm bilgilere Kedi Ansiklopedisi sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Kedi ilanlarını gördünüz mü? Bu alanda sponsorlu ilanlar yayımlanmaktadır.

Yeni kedi ilanlarını gördünüz mü? Bu alanda en yeni kedi ilanları paylaşılmaktadır.

Avatar

Exotic Shorthair