• Kedi sahiplenmek için ilanlar sayfasını incelemelisiniz.
  • Sorularınız için Ansiklopedi sayfasını inceleyebilirsiniz.

Kedi Tasması ve Kediler

Kedi Tasması ve Kedi
7 Haz, 2016

Kedi Tasması ve Kediler

Kedi Tasması

Kediler tasmalarıyla yürümeleri için eğitilebilen canlılardır. Bu sayede kediler dışarının görüntülerini ve seslerini tecrübe olarak edinebilirler. Kedinizle gezerken kedinizi yönlendirmeye çalışmayın nereye gideceğini kendisinin karar vermesine izin verin.

Göğüs Tasmasıyla Yürüyüş

Kedi Tasması ve Kediler-Göğüs Tasmasıyla YürüyüşKedinizle beraber yürüyebilmek için yapmanız gereken ilk iş kedinizi bir koşu takımına veya yürüme ceketine alıştırmanız olacaktır. Kedinizi alıştırırken çok aceleci olmamaya çalışın. Kedinizin koşu takımını keşfedebilmesi için takımı uygun bir yere koyun. Koşu takımının kediniz gibi kokmasını sağlamak için bir bezi kedinizin üstüne sürdükten sonra koşu takımına da aynı şekilde sürün. Kediniz takımı görmeye alıştıktan sonra birkaç saniyeliğine bile olsa kedinizin kafasına geçirin. Takımı kabullendiği için kedinizi bolca övün ve ödül yiyeceği verin.

Sürekli bunu tekrar etmeye devam edin. Kediniz her takımı kabullendiğinde kedinizi ödüllendirin. Daha sonra koşu takımını kedinizin üstünde biraz daha fazla tutmaya başlayın. Bunu yaptığınız zaman kediniz itiraz edecek olursa yapmayı bırakın ve daha sonra tekrar deneyin.

Kediniz takımını kabullendikten sonra takımın kayışını da takmaya başlayın ve evin içerisinde bu şekilde dolaşmasına izin verin. Kediniz evin içerisinde bu şekilde yürümeyi kabullendikten sonra kayışı alıp kedinizle beraber evin içerisinde bu şekilde yürüyebilirsiniz.

Dışarıya Çıkma

Kedi Tasması ve Kediler-Dışarıya ÇıkmaKedinizle öncelikle evinizin bahçesinde veya kapınızın önünde dolaşmaya başlayın. Sonrasında biraz daha ileriye giderek günün sakin zamanlarında dışarıya çekebilirsiniz. Dışarıya çıktığınız zaman kedinizin sizi bir köpek gibi takip etmesini beklememeniz gerekir. Kediniz ile yürürken kedinizi yönlendirmeyin kedinizin sizi yönlendirmesine izin verin. Kediniz ilginç bir koku aldığı zaman durmasına, güneşlenmesine veya çimenlerin üstünde yuvarlanmasına izin verin.

Kediniz bir köpek tarafından korkutulursa kaçmaya çalışacaktır. Onu kucaklayıp köpeğin görüş alanından uzaklaştırmalısınız. Yanınızda, kedinizi tırmıklanmadan elinize alabilmek için üzerine atabileceğiniz bir havlu veya ceket taşıyın.

Kediyle Yürümenin İpuçları

Her türlü kedi davranışı eğitiminde olduğu gibi bunda da sabırlı olmanız gerekir: bir kedi acele ettirilmez. Bir kedinin tasmayla yürümeyi öğrenmesi haftalarca hatta bazı hayvanlarda aylarca sürebilir. Kediniz açken ve dolayısıyla daha kabullenirken, yani yemek zamanlarından önce eğitim verin ve eğitimler bir iki dakikayı geçmesin. En iyi sonuçları, tutarlı olur ve kedinizi her gün birer adım atarak eğitirseniz alabilirsiniz.

Exotic Shorthair