• Kedi sahiplenmek için ilanlar sayfasını incelemelisiniz.
  • Sorularınız için Ansiklopedi sayfasını inceleyebilirsiniz.

Kedinize Kumu Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

9 Haz, 2016

Kedinize Kumu Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Hangi Kedi Kumunu Kullanmalıyım?

Kedi piyasasında kedi kumu çeşitleri oldukça fazladır. Fakat kediniz her kumu kullanmayabilir, bir kumu diğerine tercih edebilir. Bu sebepten dolayı kedi kumu seçimi bir deneme yanılma olayıdır. Kediler çoğunlukla kuma girdikleri zaman patilerine yapışmayan, pati aralarına kaçmayan ve patilerini rahat ettirebilecek kumlardan hoşlanırlar.

Kum tepsinizin kokusunu örtmesi için kokulu kumları tercih edebilirsiniz fakat kediniz bu kumu kullanmayı istemiyorsa başka bir kum denemek zorunda kalacaksınızdır. Hangi kumu seçerseniz seçin tepsiye ortalama olarak 5 cm yüksekliğinde kum doldurmanız gereklidir ki kediniz rahatlıkla tuvaletini örtebilsin. Kedinizin astımı bulunuyorsa özellikle kokusuz kumları tercih etmeniz gerekir.

Klasik Topaklanmayan Kedi Kumu

Kedi Kumu Seçimleri-Geleneksel Toplanmayan KumKlasik topaklanmayan kum, kurutulmuş kilden yapılmaktadır. Fiyat olarak çok pahalı değildir ve hemen hemen her yerde bulunabilir. Eğer tek bir kedi tarafından kullanılacaksa haftada en az bir kere kumun değiştirilmesi gereklidir. Kum tepsisi birden fazla kedi tarafından kullanılıyorsa haftada en az 2-3 kere değiştirilmesi gereklidir. Kil bazlı kumlar ıslandıkları zaman kötü kokarlar fakat etrafa topaklanan kumlardan çok daha az yayılırlar.

Topaklanan Kedi Kumu

Kedi Kumu Seçimleri-Topaklanan Kedi KumuTopaklanan kumlar ıslanınca birbirlerine yapışmaya başlayan küçük kil tanelerinden yapılırlar. Kullanılmış kum toprakları kedinizin dışkısıyla beraber rahatlıkla alınabilir. Genellikle çoğu kedi topaklanan kumun ince dokusunu sever ve topaklamayan kum türlerine göre daha az boşaltılma gereği duyar.

Silikajel Kedi Kumu

Kedi kumu Seçimleri-Silikajel Kedi KUMUBu, kumlar arasında en emici olanıdır ve kokuyu da neredeyse tamamen yok eder. Dışkıları tepsiden her gün alırsınız, ama kumu sadece katılaştığında değiştirirsiniz (yaklaşık dört haftada bir). Silikajel kum kil bazı kumlardan daha hafiftir.

Geri Dönüşümlü Kedi Kumları

Mısır koçanı, kenevir ve diğer dönüştürülebilir veya yenilenebilir malzemelerden yapılan kumlar geleneksek kumlardan daha fazla çevre dostudur. Hem topaklanan hem topaklanmayan türünü bulabilirsiniz. Geri dönüşümlü kumlar her yerde bulunmadığından internetten satın almanız gerekebilir.

Exotic Shorthair Kulübü
Yönetim Kurulu Başkanı
Mert Eden

 

Veteriner hekimlerce kedi bakım, sağlık, aşı, eğitim, yetiştiricilik veya hastalıklarla ilgili ihtiyacınız olan tüm bilgilere Kedi Ansiklopedisi sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Kedi ilanlarını gördünüz mü? Bu alanda sponsorlu ilanlar yayımlanmaktadır.

Yeni kedi ilanlarını gördünüz mü? Bu alanda en yeni kedi ilanları paylaşılmaktadır.

Avatar

Exotic Shorthair