• Kedi sahiplenmek için ilanlar sayfasını incelemelisiniz.
  • Sorularınız için Ansiklopedi sayfasını inceleyebilirsiniz.

Kedi Kumu Eğitimi

Kedi Kumu Eğitimi
6 Haz, 2016

Kedi Kumu Eğitimi

Kedi Kumu Eğitimi

Kediler çok temiz canlılardır. Kediler yaşam alanlarının her zaman toplu ve temiz olmasını ister. Kedileri kumlarını kullanmaları için eğitmek kolaydır. Çünkü kedi kumu kedilerin içgüdüleriyle gayet uyumludur. Eğitim döneminde kedinize karşı nazik olun ve tepsisini temiz tutun.

Bir Yavruyu Eğitmek

Kedi Kumu Eğitimi-Bir Yavruyu EğitmekYavru bir kediye kum kullanmayı öğretmek oldukça basittir. Çünkü yavru kediler annelerini taklit ederek öğrenirler. Yavru bir kedi aldığınız zaman onun zaten kumunu kullanmayı bilmesi gerekir. Size düşecek olan görev kedinize yeni evinde nasıl kullanacağını göstermenizdir. Yavru kedinizi eve getirdiğiniz zaman kumunu kolayca temizleyebileceğiniz bir odaya veya banyoya koyun. Tepsinin yerini gösterin ve kendisine tepsinin içine bırakın. Bu yavru kedinizin keşfetmesine yardımcı olacaktır.

Yavru kediniz yemek yedikten sonra bağırsaklarını boşaltabilmesi için uykusundan sonra veya bir köşede otururken gördüğünüzde kum tepsisine koyun. Kum tepsisine koyduktan sonra kedinizi olabildiğince övün.

Bir Yetişkin Kediyi Eğitmek

Kedi Kumu Eğitimi-Bir Yetişkini EğitmekYetişkin bir kedinin kum tepsisini kullanmayı öğrenmesi yavru bir kediden çok daha uzun sürebilir. Yeni bir kediyi eğitiyorsanız güvenli bir odada başlayın. Kum tepsisinin nerede olduğunu gösterin ve elinizi kumda dolaştırarak onu, tepsiyi keşfetmesi için teşvik edin. Kediniz kum tepsisine çıkarsa yumuşak ve cesaret verici bir ses tonuyla konuşun.

Kum tepsisini kullanırsa kedinizi övüp ona ödül yiyeceği verin. Kutuyu kullanırken ona mahremiyet sağlayın izlenmeyi sevmezler. Kediniz tepsiyi ıskalarsa dışkıları kürekle alıp tepsiye koyun ve üzerini biraz kumla örtün. Aynı yeri kullanma olasılığı fazla olduğundan orayı iyice temizleyin.

Koku izlerini yok etmek için sulandırılmış biyolojik deterjan solüsyonu veya enzim içeren bir ürün kullanın. Asla kedinizin burnunu dışkısına sürterek veya vurarak cezalandırmayın. Bu tür cezalar kedide sadece korku yaratır ki bu korkular da tuvalet sorunlarını daha fazla tetikler.

Kum Eğitimi İçin İpuçları

  • Kum tepsisini kolayca erişilebilen bir yere yerleştirin.
  • Tepsiyi evde trafiği çok olan bir yere koymayın. Güvenli ve sessiz bir yere koyun.
  • Kum tepsisini yemek ve su kaplarından uzakta tutun.
  • Çok kedili bir evde her kedi için bir tepsinin yanı sıra birde fazladan bulunsun.
  • Çok katlı bir evde her kata birer tepsi koyun.
  • Tepsiyi temiz tutun. Kediniz kirli veya kokan bir tepsiyi kullanmayacaktır.
  • Kedinizin sevdiği kumu kullanın (çoğu topaklanan kumu tercih eder). 

 

Exotic Shorthair