• Kedi sahiplenmek için ilanlar sayfasını incelemelisiniz.
  • Sorularınız için Ansiklopedi sayfasını inceleyebilirsiniz.

Kedi Kavgaları

7 Haz, 2016

Kedi Kavgaları

Kedi Kavgaları

Kedi Kavgaları-KonuBeraber yaşayan kediler kavga edebilirler ve kavga kedilerin zarar görmesiyle sonuçlanabilir. Kedilerinizin neden kavga ettiklerini büyük ihtimalle anlamayacaksınız dır. Kedilerinizin neden kavga ettiğini bulursanız bir daha kavga etmemelerini sağlayabilirsiniz.

Çoğu zaman çok iyi anlaşan kediler bile garip anlaşmazlıklardan dolayı kavga edebilirler. Bu tartışmalar genelde bir tıslama ve pençe vuruşu ile çözülebilir.

Kavga Nedenleri

Kedi Kavgaları-Kavga NedenleriKedilerin birbirleri arasındaki kavgaların en büyük sebepleri alan hakimiyetleridir. Eve yeni bir kedi getirdiğiniz zaman onu direkt olarak kedinizle tanıştırmaya çalışırsanız kediniz yeni kediye karşı iyi davranmaz. Bazen kedi kavgaları aniden, bir süredir aynı evde birlikte yaşamakta olan ancak ilişkileri kesintiye uğramış iki kedi arasında da patlak verebilir.

Kavga için bir diğer tetikleyici de yönlendirilmiş saldırganlıktır. Aynen tedirgin bir kedinin bahçede yabancı bir kedi gördüğünde bir insana saldırması gibi saldırganlığını başka bir kediye yöneltebilir. O zaman kurban korkarak saldırganı daha çok kışkırtır.Kedilerin bir başka kedinin kum tepsisine veya yemek kabına erişimini engellemek gibi kurnazca saldırı biçimlerine başvurabileceklerini dikkate alın.

Ortada açık saldırganlık işaretleri görünmüyor diye kedilerinizin iyi anlaştıklarını farz etmeyin. Kediniz birden saldırganlaşırsa ve siz bunun için bir neden göremiyorsanız, tetikleyici bir acı ve rahatsızlık veren tıbbi bir problem olabilir. Bu durumda yapacağınız tek şey veterinerinize danışmaktır.

Kavgayla Başa Çıkmak

Kedi Kavgaları-Kavgayla Başa ÇıkmakAsla kedi kavgaları arasına girmeyin. Büyük ihtimalle incinirsiniz. Onun yerine kavgayı dağıtmak için ikisinin arasına bir yastık atın ya da yüksek bir ses çıkartın örneğin iki tencereyi birbirine vurun. Eğer kavga sıklıkla tekrarlanıyorsa kedileri birbirlerinden ayırın. Her bir kediyi tek başına bırakara bir yeniden tanışma sahneye koyabilir ardından oyuncakları veya şiltelerini birinden diğerine geçirerek kokularını değiş tokuş edebilirsiniz.

Yönlendirilmiş saldırganlık durumlarında da kedileri ayırmak ve ikisine de olayı unutmaları için bir şans vermek yararlı olabilir. Daha sakin bir atmosfer yaratacağı için feromon bazlı bir sprey kullanabilirsiniz. Eğer sorun devam ederse durumun çözümüne yardımcı olmak için ilaç tavsiye edebilecek veterinerinize başvurun. Başvurulacak son çare olsa da ara sıra kedilerden birinin başka bir eve verilmesi gerekebilir.

 

Exotic Shorthair