Tüy Bakımı

Kedinizin Tüy Bakımı

img5

Neden Tüy Bakımı Yapılmalı?

Tüyü olan her kedi illaki tüy dökecektir, eğer tüyleri uzunsa tüyleri birbirine dolaşacaktır. Kedinizin tüylerinin dökülmesi ve dolaşmasını engellemek için profesyonellerden yardım alabilirsiniz fakat bu işi evde kendiniz yapmanız daha kolay ve ucuz olacaktır.

Aynı zamanda kedinizin tüy bakımını yaparken hem aranızdaki bağ güçlenecek hemde kedinizin tanıdığı birisi olduğu için daha az strese girecektir.

Kedinizi taramanız sadece kiri değil yağı ve ölü tüyleri de temizler, kedinizin cildindeki ölü deriyi de atmasına yardımcı olur. Kan dolaşımını hızlandırır ve derisinin genel durumunu iyileştirir.

Kedilerin Taranması

Kir ve ölü tüyleri ortadan kaldırmak için metal bir tarakla kedinizi yavaşça başından kuyruğuna kadar tüyün uzama yönüne doğru tarayın.

Ters yönde taranırsa tüyler havaya kalkacak ve onun için rahatsız edici olacaktır.Ölü ve dolaşmış tüyleri ortadan kaldırmak için göğsünü ve karnını taramayı ihmal etmeyin. Kısa tüylü kedilerde kauçuk tarak kullanılması özellikle yardımcı olacaktır.

Uzun Tüylü Kedilerin Taranması

Doğal ortamdaki kediler mevsimsel olarak tüylerini dökerler fakat ev ortamında yaşayan kediler sabit ısı altında bütün yıl boyunca tüy dökerler. Dökülen ölü tüylerin temizlenmesi ve tüy dolaşmalarını engellemek için uzun tüylü kedilerin her gün taranması gerekir.

Kedinizin tüylerini başından kuyruğuna doğru tarayın, bütün tüylerini uzama yönüne doğru taradığınızdan emin olun. Dolaşan tüylerin üstüne pudra serperek çözebilirsiniz eğer tüyler açılmıyorsa hasır ayırıcı kullanmayı deneyebilirsiniz.

Vücut Kontrolleri

Haftalık veya günlük tarama sırasında elini kedinizin derisinde gezdirerek yaraları, darbeleri ve dolaşan tüyleri kontrol edin. Aynı zamanda kene ve pireleri, pirelerin bırakmış olduğu kuru kan lekelerini kontrol etmeyi de unutmayın.

Tüylere yapışmış olan ve tüyle kesilmesi gereken dışkı için kedinizin kuyruğunun altını kontrol etmeyi ihmal etmeyin. Pirinç büyüklüğünde ki nesneleri de kontrol etmeniz önemli, bunlar bağırsak kurdu belirtisi olabilir.

Tüy Yumakları

Kedinizin tüylerini taramayı sakın ihmal etmeyin. Bunu ihmal ettiğiniz zaman ölü tüyler çoğalacak ve kediniz bunlarla kendisi başa çıkmaya çalışacaktır fakat kediler kendilerini yalayarak tararken beraberinde pek çok ölü tüyü de yutarlar.

Kediniz yuttuğu tüyleri sindiremeyeceği için bunlar kusarak ya da dışkısıyla dışarı atmaya çalışacaktır ve bu süreç kediler için acı verici olabilir. Eğer kedinizi düzenli olarak taramanıza rağmen kediniz bu tüy yumaklarından dolayı rahatsız ise veterinerinize başvurun.

Devamlı Yalanma

Sağlıklı bir kedi kendisini düzenli olarak yalar fakat kediniz takıntılı bir şekilde vücudunun sadece tek bir bölgesini yaralara sebep olacak şekilde yalıyorsa kedinizi veterinere götürmelisiniz. Bu takıntının sebebi pire, kene, alerji veya stres olabilir.

Tüyler Ne Sıklıkla Taranmalı?

Kedilerin taranma ihtiyacı tüy uzunluğuna, tüy yoğunluğuna ve dışarıda geçirdikleri zamana bağlıdır. Uzun, kalın tüylü kedilerin her gün taranması gerekmektedir. Diğer kedilerin ise bir veya iki haftada bir taranması yeterli olacaktır.

Dışarı çıkan kedilerin, tüy dökme zamanlarında daha fazla dışarıda kalmaları gerekebilir, toprak yada beton üzerinde yuvarlanmak onların ölü tüylerini dökmelerine yardım eder.

Tırmalama Yöntemleri

Kedinizi taramak için onun sakin ve sevecen bir ruh halinde olduğundan emin olun. Tüylerini tararken altına bir havlu koymayı ihmal etmeyin. Gerilmesi için kedinize geniş bir alan sağlayın. Taranırken kedinizin neşesinin yerinde kalmasına yardımcı olun. Eğer kediniz sinirlenmeye başlarsa taramayı bırakıp bir ertesi güne erteleyin.

Taramaya boynundan, çenesinden, kafasından yada sevilmekten en çok hoşlandığı bölgeden başlayın. Ayağa kalkıp gitmeye çalışırsa onu yerine oturtun ve taramaya devam edin. Eğer yeniden kalkmaya çalışırsa gitmesine izin verin, taranmak istemiyor demektir.

Eğer taranmak istiyor ise bunu yavaş hareketlerle yapın. Rahatlayacağı bir şekilde yatırın ve bir yandan da kedinizi okşamaya devam edin. Tüy dökme tarağı kullanıyorsanız, ölü tüyleri almak için yavaşça tarayın.

Kısa tüylerin bulunduğu bacakların çok fazla taranması gerekmez. Kedinizin taranma boyunca rahat ve sevecen kaldığından emin olun. Onunla konuşun ve yavaşça okşayın. Taramayı bitirdiğinizde yanından yavaşça ayrılıp kendi başına gitmesine izin verin.

Şampuanla Yıkama

Kedilerin tüyleri doğal yağlarını bulundurdukları için özel durumlar hariç yıkanmalarına gerek yoktur. Kediniz kokuyor, kirli veya özel olarak yıkanmayı gerektiren bir ırk değil ise ortalama bir kedinin dört yılda sadece bir kez şampuanla yıkanması yeterlidir. Düzenli olarak taranma kedilerin yıkanma ihtiyacını azaltır. Eğer kediniz her zaman vücut kokusu salgılıyor ise ciddi bir sağlık problemi olabilir, bu konuda veterinerinize başvurun.

Eğer kedinizi yıkamanız gerekiyorsa burun çevresine su gelmemesine dikkat edin, kediler kolayca soğuk alabilir ve üst solunum yolu enfeksiyonuna yakalanabilirler. Çok az şampuan kullanarak nazik bir şekilde kedinizi yıkayın. Sıcak ve yavaş akan bir su ile kedinizi durulayın. Nemin tamamını bir havlu yardımıyla aldıktan sonra kedinizi saç kurutma makinesi ile kurutun, kediler saç kurutma makinelerinden genellikle korkarlar fakat ıslak kaldıklarında soğuk kapabilir, hasta olabilirler. Tamamen kuruyana kadar kedinizi kirli ortamlardan uzak tutun.

Cilt Bakımı

Kedinizi taramadan önce mutlaka cildini kontrol edin. Tüylerinin arasından cildine dokunduğunuzda yumuşak, pürüzsüz bir doku hissetmelisiniz. Tüysüz bir yara izi, pire veya kenenin olmaması ve derinin sıra dışı bir darbe yada yara izi içermemesi gerekir. Kediler aynı zamanda pire, kene ve diğer parazitleri içermeyen cilt rahatsızlıklarına yakalanabilirler.

Kedinizde aşağıdaki belirtilerden herhangi biri varsa lütfen veterinerinize inceletin:

  • Devamlı kaşıma
  • Aşırı yalama
  • Deri ve tüyleri ısırma
  • Deri altında şişlik
  • Artan tüy dökülmesi/tüysüz iyileşen yaralar

Sağlıklı Beslenme

Bir çok tüy ve deri sorununun kaynağı yanlış beslenmedir. Kedinizin yaşı ve yapmış olduğu egzersiz miktarı ile doğru orantılı kaliteli mama ve bol miktarda su kedinizin derisine ve tüylerine parlaklık kazandırır. Kediniz için doğru gıdanın ve en uygun beslenme programının belirlenmesi için veterinerinize başvurun.

Biliyor muydunuz?

Kediler korktuklarında ya da kavga ettiklerinde saniyeler içerisinde tüylerini dökmeye başlarlar. Bu derilerine zarar gelmesini önlemek için bir korunma mekanizmasıdır. Başka bir hayvan ona pençeleri veya dişleri ile saldırdığında kürkü dökülerek derisine zarar gelmesini engeller. Kedinizin veterinerde, evde olduğundan daha fazla tüy döktüğünü görebilirsiniz.

Veteriner hekimlerce kedi bakım, sağlık, aşı, eğitim, yetiştiricilik veya hastalıklarla ilgili ihtiyacınız olan tüm bilgilere Kedi Ansiklopedisi sayfamızdan ulaşabilirsiniz.