Tuvalet Eğitimi

Yavru Kediler için Tuvalet Eğitimi

img5

İnanılanın aksine anne kediler, yavrularına kum kutusunu kullanmayı öğretmezler. Yavru kediler bu alışkanlığı, kum kutusunu kullanan annelerini izleyerek değil doğal iç güdüleri sayesinde edinirler. Bazı yavru kediler kum kutusunu kullanmayı öğrenemeden sahiplenilirler, bu yüzden yavru kedinizi alır almaz onu eğitmeye başlamalısınız.

Bulabildiğiniz en büyük kum kutusunu alın, kedinizin küçük olmasına bakmayın, yavru yakın zamanda büyüyecek ve kum kutusuna sığamaz hale gelecektir. Kutunun en azından bir kenarının kedinin tırmanabileceği kadar alçak olduğundan ve kum kutusunun kedinin kolayca gidebileceği bir yerde olduğundan emin olun. Bunlar yavru kediler için önemli noktalardır, küçük vücutlarıya sınırlı hareket kabiliyetine sahiptirler. Kum kutusunu kedinin tuvaletini yaparken sesten ve gelip geçen insanlardan rahatsız olmayacağı bir uzaklığa koyarak ona biraz mahremiyet imkanı sağlayın. Eğer kutunun yerini değiştirmeniz gerekirse bunu adım adım yapın.

Kedinizi kum kutusuna alıştırmak için günlük herhangi bir aktiviteden sonra ve her tuvaletini yapacak gibi göründüğünde yavru kediyi kum kutusuna yerleştirin. Eğer giderse ona kızmayın, şiddet eğilimleri yavru kediyi korkutacak ve kediniz kum kutusunun tuvaletini yapması için yanlış yer olduğunu düşünecektir.

Kediniz kum kutusunu kullanmayı öğrenirken tuvaletinin ufak bir kısmını kum kutusunda bırakın, dışkısının kokusu ona tuvaletini oraya yapması gerektiğini hatırlatacaktır. Birkaç gün içerisinde kediniz yeni kum kutusuna alışacak ve tuvaletini oraya yapması gerektiğini öğrenecektir. Bundan sonra birkaç günde bir kum kutusundaki dışkıları tamamen temizleyip üstüne yeni kum ile takviye yapmanız yeterli olacaktır.

Eğer yavru kedinize yetiştiricisi tarafından kum kutusu kullanması öğretilmişse, aynı çeşit kum ve kutu kullanmaya özen gösterin.

Dışarıda yaşayan bir kedi ise, kediniz ilk başlarda toprağa ihtiyaç duyabilir çünkü dışarıda yaşayan kediler tuvaletlerini toprağa yapmaya alışkınlardır. Zaman içerisinde toprağı kedi kumu ile yavaş yavaş değiştirebilirsiniz. Bu kumu değiştirme yöntemi hemen hemen her kedi için işe yarar.

Veteriner hekimlerce kedi bakım, sağlık, aşı, eğitim, yetiştiricilik veya hastalıklarla ilgili ihtiyacınız olan tüm bilgilere Kedi Ansiklopedisi sayfamızdan ulaşabilirsiniz.