Temel Eğitimi

Kedinizin Temel Eğitimi

img5

Kedinizi Nasıl Eğitirsiniz?

Kedilere, köpekler gibi oturup kalkmayı öğretmek çok zordur. Kediler, köpekler kadar sosyal hayvanlar olmamakla birlikte, köpeklerde kullanılan eğitim yollarına cevap vermezler. Kediler neden böyle davranırlar? Asla bilemeyeceğiz. Kedinizi eğitmeye başlamadan önce bilmeniz gereken şey, kediler konuştuğumuz dilden anlamazlar ya da köpekler gibi derslerle eğitilemezler. Kediler, tecrübe yoluyla öğrenirler. Eğer bir konuyla ilgili tecrübeleri iyi sonuçlanmışsa bunu tekrar edebilirler fakat tecrübeleri kötü sonuçlanmışsa bunu bir daha asla yapmamaya özen gösterirler.

Kedinizi eğitmenin anahtarı onun tecrübelerine sizin karar vermenizdir. Eğer kedinizin bir şeyi yapmasını istiyorsanız bunun sonunda iyi bir şey elde etmesini sağlayın, bu bir mama ya da okşama biçimiyle verilen ödül olabilir. Kedinizin bir şeyi yapmamasını istiyorsanız bu konuda onu uyarmanız gerekir. Durumdan hoşnut olmaması onun bunu bir daha tekrarlamamasına sebep olacaktır. Kedinizin eğitime yatkın olabilmesi için onu motive etmeniz gerekir, kediler çabucak sıkılır ve sıkıldıklarında da bu onlar için kötü bir tecrübe anlamına gelir.

Kedinizi eğitmek hem kedinizin sağlığını hemde ikiniz arasındaki bağı güçlendirecektir. Eğitimde kullanılan yollar kedinizin hem zihinsel hemde vücut olarak rahatlamasına yardımcı olacaktır.

Kedinizi eğitmek için kullanabileceğiniz yollardan bir tanesi mama ödülüdür. Eğitime başlamadan önce kediniz istediğiniz bir şeyi yaptığında onu mama ile ödüllendirin. Böylece kediniz size itaat ederek sonunda ödül alacağını kafasında bağdaştırır. Verdiğiniz mama ödülünün lezzetli ve kedinizin her gün yemediği bir şey olmasına dikkat edin.

Eğer kedinizin tüyleri, gözlerine girecek kadar uzamışsa, küçük bir makas yardımıyla bu tüyleri kesmelisiniz, aksi taktirde tüy temasından dolayı korneada tahriş ya da ince çizikler oluşabilir ve bu da kediniz için çok ağrılıdır. Aynı zamanda kediniz için çok ciddi olan görme kaybına neden olabilir.

İkinci olarak, kediniz gerçekten oturur pozisyona geldiğinde onu mama ile ödüllendirin. Eğer ilk seferde tam olarak oturmazsa bile siz kedinizi ödüllendirin. Pek çok defa bu pratiği yapın ve kediniz her oturduğunda onu mama ile ödüllendirin. Zamanla kediniz gerçekten oturmayı öğrenecektir.

Parmaklarınızı şaklatmak eğitimi daha kolay ve hızlı tamamlayabilir. Eğer parmaklarınızı şaklatamıyorsanız bir kalemin arkasına basarak benzer bir ses kullanabilirsiniz. Eğitim sırasında kedinizin doğru bir harekette bulunduğunu gördüğünüzde ilk önce parmaklarınızı şaklatın ve ardından ona ödül mamasını verin. Bu ses kedinizin aklında doğru şeyi yapmasıyla bağdaşacaktır ve böylece daha kolay öğrenecektir. Şaklatma sesini kedinizin doğru şeyi yaptığı anda çıkardığınızdan emin olun, böylece kediniz hareketi ve ses arasında bağlantı kuracaktır ve sesin hemen ardından verdiğiniz mama bu bağlantıyı daha da güçlendirecektir. Kediler çabuk sıkılan yaratıklar oldukları için bu eğitim sürelerini olabildiğince kısa tutun. Aynı şeyi sürekli olarak yapmanız kedinizi sıkacaktır.

Eğitim sırasında kedinizi cezalandırmayın. Cezalandırma, kedinize yanlış hareketin ne olduğunu öğretmek yerine onu kaçırır. Kedinizin kişiliğine bağlı olarak, onu cezalandırmak kedinizi korkutup sizden ve ailedeki diğer üyelerden saklanmasına yol açar. Cezalar strese yol açar ve stres kedilerin kötü davranışlarına sebep olur. Ayrıca kedinizin stresli olması onun bağışıklık sistemine de yansıyarak kedinizi hastalıklara daha açık bir hale getirecektir.

Kedinizi, istediğiniz şey yaptığında ödüllendirmek ve istemediğiniz şeyleri yaptığında ona daha ilgi çekici alternatifler önerdiğinizde daha kolay olur. Kediniz ikna ederek eğitin, cezalandırarak değil. Eğer yeteri kadar sabrederseniz ve kediniz her doğru bir davranışta bulunduğunda onu ödüllendirir iseniz çok yakında eğitimli bir kediye sahip olursunuz.

Veteriner hekimlerce kedi bakım, sağlık, aşı, eğitim, yetiştiricilik veya hastalıklarla ilgili ihtiyacınız olan tüm bilgilere Kedi Ansiklopedisi sayfamızdan ulaşabilirsiniz.