Kedinizin Tırnak Bakımı

Kedinizin Tırnak Bakımı

img5

Söz konusu tırnak bakımı olunca kediler bunu kendi başlarına çok iyi yapabilirler. Evinize alacağınız bir tırmalama tahtası, kedinizin kendi günlük tırnak bakımını yapmasını sağlar.

Eğer kediniz yanlışlıkla kolunuzu çizmiş yada tırnaklarını gömleğinize takmışsa, kesim zamanı gelmiş demektir. Kedilerin tırnaklarının kesilmesi son derece kolaydır ve kediniz ile birlikte yapabileceğiniz en kolay bakımdır. Kediler için üretilen paslanmaz çelikten yüksek kalite tırnak makaslarının kullanımı çok kolaydır ve uzun yıllar dayanırlar.

Kedinizin tırnaklarını kesmeden önce onu buna alıştırmanız gerekir. Birkaç gün boyunca kedinizin patilerine masaj yapın. Kediniz rahatlayıp derin uykuya geçene kadar patilerine ve bacaklarına masaj yapın. Kedinizin tamamen rahatladığından emin olduğunuzda tırnaklarını yavaşça kesmeye başlayabilirsiniz. Tırnaklarını keserken kedinizin rahat bir ruh halinde kalmasına yardımcı olun, eğer karşı çıkmaya başlarsa onu korkutmamak için tırnaklarını kesmeyi bırakın ve ertesi gün yine deneyin.

Kediniz tırnaklarının kesilmesine alıştıktan sonra ayda bir kez tırnakları kesilmesi gerekir. Kedinizin tırnaklarını keserken yavaş olun, eğer hızlı bir şekilde yaparsanız canını yakar ve kanamaya sebep olursunuz. Eğer canı yanarsa işlemi bırakın ve ertesi gün devam edin.

Kediniz zaman içerisinde tırnaklarının kesilmesine alışacak ve bunu sevecektir. Bazı kediler tırnakları kesilirken mırlarlar. Tırnakları kesilmiş kedilerin ısırma eğilimleri daha fazladır, kedinizin tırnaklarını keserken ona yemekler ile ikramda bulunabilirsiniz.