Kedinizin Göz Bakımı

Kedinizin Göz Bakımı

img5

Neden Göz Bakımına İhtiyaç Duyarlar?

Kediler her zaman gözlerini ve göz çevrelerini temiz tutamazlar. Kedinizin göz çevresinde biriken kir ve tozun temizlenmesi önemlidir, böylece enfeksiyon risklerini azaltmış olursunuz. Eğer gözlerini mobilyalara sürtüyor veya patileri ile ovalıyorlar ise gözlerine toz girmesine ve ya çizilmesine neden olabilirler.

Göz etrafında biriken akıntıda, bakteri oluşmasının göz enfeksiyonlarına neden olabilmesinden dolayı kedinizin sağlığı için düzenli göz bakımının yapılması önemlidir. Bu bakım esnasında kedinize ilgi göstermeniz onu mutlu edecektir, göz bakımı kediniz için önemlidir. Onun daha iyi görmesine yardımcı olur.

Kedinizin gözlerini haftada bir kez ışık yardımıyla inceleyin. Gözleri nemli ve temiz ise sağlıklı olduğu anlamına gelir. Gözlerinde kızarıklık veya çapak benzeri bir akıntı görürseniz bu göz enfeksiyonu olabilir, bu konuda veterinerinize danışmayı ihmal etmeyin.

Temizlik işlemi için kulübümüzden veya herhangi bir pet malzemeleri satan mağazadan %3 Boric Acid solüsyonu alabilirsiniz.

Gözlerin Temizlenmesi

Eğer kedinizin tüyleri, gözlerine girecek kadar uzamışsa, küçük bir makas yardımıyla bu tüyleri kesmelisiniz, aksi taktirde tüy temasından dolayı korneada tahriş yada ince çizikler oluşabilir ve bu da kediniz için çok ağrılıdır. Aynı zamanda kediniz için çok ciddi olan görme kaybına neden olabilir.

Kedinizin yüz çevresindeki tüyleri keserken küt burunlu makaslar kullanın, böylece kediniz hareket etse bile ona zarar vermemiş olursunuz. Tüylerini göz kapaklarına paralel bir şekilde kesin.

Göz Akıntısı ve Temizliği

Kronik viral enfeksiyonu olan bazı kediler periyodik olarak göz akıntısı geliştirebilirler. Göz çevresi temizliği geçmek bilmeyen akıntının temizlenmesine yardımcı olur.

Aynı zamanda sıklıkla yapılan göz çevresi temizlikleri göze hoş görünmeyen gözyaşı lekelerinin önlenmesi için çok önemlidir. İran kedisi gibi bazı kedilerde gözyaşı lekeleri sağlık açısından büyük sorundur, eğer düzenli olarak temizlenmezse göz şeklini ve sağlığını bozabilirler.

Bu akıntıyı özel spreyler ve bir parça pamuk ile temizlemek mümkündür.

Gözün Korunması

Banyo yaptırma, suya daldırma, tırmalama, gözyaşı lekesini temizleme öncesinde gözlerin kuruması ve birçoğu için steril, koruyucu göz merhemi kullanılabilir.

Kedinizin gözünde enfeksiyon belirtisi veya tehlikesi varsa olabildiğince hızlı bir şekilde veterinerinize başvurun.

Veteriner hekimlerce kedi bakım, sağlık, aşı, eğitim, yetiştiricilik veya hastalıklarla ilgili ihtiyacınız olan tüm bilgilere Kedi Ansiklopedisi sayfamızdan ulaşabilirsiniz.