Bakım Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

1. Royal Canin Mother & Babycat Kuru Mama
2. Babycat Instinctive Mother & Babycat Islak Mama
3. Anti-Alerjik Krom Su ve Mama Kabı
4. İthal Kolay Temizleme Özellikli Koku Yapmayan Kapalı Tuvalet
5. Anti-Alerjik İnce Taneli Topaklaşan Kum
6. Kedi Kumu Küreği (Ağır Plastik)
7. Otomatik Temizlenebilir Topaklanma Önleyici Tarak
8. Furminator Ölü Tüy Toplayan Kedi Jileti
9. Kedilerin Rahat Hissetmesi İçin Isı İzolasyonlu Yatak
10. Su Geçirmez Ağır Ahşap Anti-Alerjik Tırmalama Tahtası
11. Kedinizi mobilya ve elbiselerinizi çiğnemekten vazgeçirmek için uzaktan sıkabileceğiniz alkolsüz sprey
12. Kazmasını engellemek için bitkilerin etrafına yerleştirilecek yapışkan bant
13. Elektirik çarpmasını engellemek için prizlere takılacak güvenlik aletleri
14. Camdan atlamasını engellemek için cam teli
15. İmuneks 10 mg Kapsül

Önce Güvenlik
Çoğu kedi korkusuzca meraklıdır. Pencereden düşmemesi için gerekli önlemlerin olduğuna emin olun. Zehirli ev bitkilerinin ve çiğnendiğinde zehirli olabilecek olan;
Atatürk Çiçeği, Ökseotu, Caladium, Cordatum, Çiğdem Çiçeği, Çin Yeşili, Difenbahya, Çoban çiçeği, İris, Lale, Epipremnum, Glayöl, Dracanea, Kalanchoe, Narsis, Siklamen, Lilyum, Synogium, Ortanca, Kuşkonmaz, Scindapsus, Şeker Sarmaşığı, Sümbül gibi bitkilere ulaşamayacağından emin olun.
Kullanmadığınız ev kimyasallarından haberdar olun. Temizlik kimyasallarından bazıları yürürken kedinin patileri tarafından özümseneceklerinden toksik olabilirler.

Kediler günde 18 saat uyuyabilirler. Bu nedenle yatağının korunaklı bir yerde, rahat, koruyucu ve sıcak bir yerde olmasına özen gösterin.

Gelişmiş ülkelerde her 10 evden 8 tanesinde kedi beslenmektedir. Çocuklarımızın erken yaşta hayvan sevgisi kazanmasına, paylaşmayı, empati yapmayı ve sorumluluk almayı öğrenmesine katkısı göz ardı edilemeyecek bir gerçektir.

Pedagoji biliminde çocukluğunu hayvanlarla geçiren insanların, geçirmeyen insanlara göre çok daha fazla duyarlı ve sorumluluk sahibi olduğu belirtilmektedir.

Aşıları ve parazit tedavileri düzenli yapılan bir kedinin çocuğumuz veya bizim için herhangi bir sağlık riski oluşturması söz konusu değildir.

Kedilerle yaşayan çocuklar hakkında yapılan araştırmalar sonucunda çocukların %81’i anne ve babalarıyla paylaşamadıkları şeyleri kedileriyle paylaşarak rahatladığı gözlemlenmiştir.

Kedilerle büyüyen çocukların bağışıklık sistemleri kedilerle büyümeyen çocuklara göre çok daha güçlü olmaktadır.

 

Öncelikle kedinizin evinize geldiğinde hayal ettiğiniz gibi hemen oyuna başlayacağını düşünmeyin.

Hiç tanımadığı bir evde kendini savunmasız ve güçsüz hissedeceği için uzun bir zaman kendini gizlemeyi tercih edebilir. Bu zaman diliminde onu rahatsız etmeniz, daha çok korkmasına sebep olacağı için tavsiye edilmemektedir.

Ona bu süreçte yardımcı olmak için yaşam alanını daraltın minimum 10 m2 bir odaya; su kabı, tırmalama tahtası gibi ona ait eşyaların bulunacağı bir bölge hazırlayın. Bu bölgede 2 gün kadar kalması onun eşyalarını tanımasını ve kullanmasını kolaylaştıracağı gibi sizin de istediğiniz zaman onu gözlemlemenize yardımcı olacaktır.

İlk 2 gün yemek yememe veya çok az yeme gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bunlara hazırlıklı olmalısınız. Bu nedenle yavrunun daha önce hangi mama ile beslendiğini öğrenerek kullanacağınız mama ile karıştırabilirsiniz.

Aşı Öncesi Yapılması Gerekenler

Kedinizin mevcut bir hastalığı olmamalıdır.
İç parazit mücadelesi yapılmış olmalıdır.
Süt emen yavrular ve hamile kediler aşılanmamalıdır.
-Aşı Sonrası Yapılması Gerekenler

İshal,iştahsızlık,keyifsizlik gibi durumlar oluşabilir bu yüzden kedinin istirahat etmesine izin verilmelidir. Aşı bölgesi ara ara kontrol edilmelidir. Alerji ya da benzeri bir durum varsa Veteriner Hekime gösterilmelidir.
-Aşılar

1-Karma Aşı (FCV FHV FPV)

Bu aşı 3 hastalığa karşı uygulanır. Bunlar Feline Calicivirus ,Feline Herpes Virus ve Feline Panleukapenia Virus’dur.

İlk aşılamada 21 gün arayla 2 doz uygulanır. Daha sonra yılda 1 doz olmak üzere tekrarlanır.

Bu yüzden Karma aşı kedilere uygulanmalıdır ve her yıl tekrarı yapılmalıdır.

2-Leukemia (Feline Leukemio Virus )

Kedi lösemisi olarak bilinen bir hastalığa karşı uygulanan aşıdır.

Bu aşılama yapılmadan önce kedinize Leukemia testi yaptırmalısınız.Çünkü kediniz eğer Leukemia ise bu aşı kedinizin durumunu kötüleştirecektir.Eğer kediniz bu hastalığı taşımıyorsa aşılama yapılmalıdır.

İlk aşılamada 21 gün arayla 2 doz uygulanır ve daha sonra yılda 1 doz olmak üzere tekrarlanır.

Her yıl tekrarlanması gereken bir aşıdır.

3-Kuduz Aşısı (Rabies)

Kuduz aşısı yasal bir zorunluluktur.Kediniz sizi ya da bir başkasını ısırdığında ya da tırmaladığında halk sağlığı açısından tehlike oluşturur. Isırılan ya da tırmalanan kişinin Kuduz yönünden tehlikede olup olmadığını bilmesi için kedinizin aşılanmış olması gerekir.

Bu yüzden kedinizi Kuduz’a karşı aşılatmalı ve bunu karnesine işletmelisiniz.

Tek doz uygulanan bir aşıdır ve her yıl tekrarlanması gerekir.

1. Royal Canin Mother & Babycat Kuru Mama
2. Babycat Instinctive Mother & Babycat Islak Mama
3. Anti-Alerjik Krom Su ve Mama Kabı
4. İthal Kolay Temizleme Özellikli Koku Yapmayan Kapalı Tuvalet
5. Anti-Alerjik İnce Taneli Topaklaşan Kum
6. Kedi Kumu Küreği (Ağır Plastik)
7. Otomatik Temizlenebilir Topaklanma Önleyici Tarak
8. Furminator Ölü Tüy Toplayan Kedi Jileti
9. Kedilerin Rahat Hissetmesi İçin Isı İzolasyonlu Yatak
10. Su Geçirmez Ağır Ahşap Anti-Alerjik Tırmalama Tahtası
11. Kedinizi mobilya ve elbiselerinizi çiğnemekten vazgeçirmek için uzaktan sıkabileceğiniz alkolsüz sprey
12. Kazmasını engellemek için bitkilerin etrafına yerleştirilecek yapışkan bant
13. Elektirik çarpmasını engellemek için prizlere takılacak güvenlik aletleri
14. Camdan atlamasını engellemek için cam teli
15. İmuneks 10 mg Kapsül

Kediniz evinize geldiği andan itibaren ailenizin bir bireyi olacaktır. Kısa zaman içerisinde aranızda çok güçlü bir duygusal bağ oluşacaktır.

Onu ihtiyaçlarınız gidermek zorunda olduğunuz bir kedi olarak görmeyeceksiniz. Aksine bakımlı olması size mutluluk verecektir.

Örneğin, kedinizin gözleri çapaklanarak parlaklığını kaybettiğinde onu temizleyerek size daha canlı ve parlak gözlerle bakması sizi memnun edecektir.

İran Kedinizin bakımı için 15, Exotic Shorthair kedinizin bakımı için ise sadece 5 dakika harcamanız yeterli olacaktır. Dolayısıyla sanılanın aksine Persian Cat ve alt ırklarının bakımları tahmin edildiği gibi zor değildir.

Örneğin, İran Kedilerinde her gün, Exotic Shorthair’larda 3 günde bir yapacağınız tüy bakımı kediniz ile olan duygusal bağınızı arttıracaktır. Kısa bir zaman sonra tarağı elinize aldığınızda kedinizin kucağınıza atlaması işten bile değildir.

Günlük Yapmanız Gereken Bakımlar

Tüylerinin topaklanmasını engellemek için taranması

Göz solüsyonu ile gözlerinin silinmesi

Kum temizliği

Evcil hayvanlar arasında seçim yaparken kedilerle köpekler arasındaki en belirgin farklardan bir tanesi kedilerin kendi kendilerine bakabilen hayvanlar olmasıdır.

Neden Yalnız Kalabilirler?

1. Yeterli kumları olduğu taktirde hijyenik bir şekilde tuvalet ihtiyaçlarını giderebilirler.
2. Yeterli miktarda mama ve suları olduğu taktirde yemek yeme ihtiyaçlarını hassas dengelerini göz önünde bulundurarak giderebilirler.
3. Yeterli miktarda oyuncakları olması durumunda kendi kendileriyle saatlerce oyun oynayabilirler.
4. Günün çok büyük çoğunluğunu (18 saat) uyuyarak geçirirler.
Kumunun temiz olduğunu düşündüğü taktirde uzun bir süre tuvalet ihtiyacını tek başına giderebilir.

Kediler köpeklerden farklı olarak önüne konulan yemeği sonuna kadar yemek yerine az az sadece ihtiyacı olduğu kadarını yemeyi tercih etmektedirler.

Günümüz şartlarında metropollerde toplu konutlar, apartmanlarda yaşıyoruz. Dolayısıyla komşularımızın rahatını da düşünmek zorunda kalıyoruz.

Bu nedenle hayatımızı beraber geçireceğimiz küçük dostumuzun komşularımızı rahatsız edip, etmeyeceğini düşünmek durumundayız. Kedi ırkları arasında apartmanda yaşamak için en uygun olan ırklar Exotic Shorthair – İran Kedisi (Persian Cat)’dir.

Kişisel özelliklerinde hareketsiz, sessiz ve sakin bir yapıya sahip olmaları nedeniyle sizi komşularınız karşısında zor durumda bırakmayacaktır. Kısaca özetlemek gerekirse komşularınıza söylemediğiniz taktirde evinizde kimse dostunuzdan haberdar bile olmayacaktır.

Beta glukan ekmek mayasından (Saccharomyces cerevisiae) elde edilen bağışıklık sistemini güçlendirmek için formülize edilen doğal bir ilaçtır.

İnfeksiyonlara karşı savunmadan sorumlu makrofaj, granülosit ve monosit gibi beyaz kan hücrelerini aktive eder ve bağışıklık sisteminin en güçlü hale gelmesine destek olur.

6 aylık olana kadar her gün 1 kapsül kullanılması tavsiye edilmektedir.

Kişinin kendini sağlıklı hissetmesini sağlayan ve bağışıklık sistemini güçlendiren bir beslenme desteği olarak kullanılır.

Bu ses yavru kedilerin anneleri arasında bir iletişim aracıdır. Yavru kediler annelerine mırıldanarak, hiç bir sorun olmadığını ve mutlu olduklarını kullandıkları 20-140 Hz. frekansındaki sesle belirtirler.

Kedinizin mırıldanması çok mutlu ve keyfinin yerinde olduğunu gösteren bir işarettir. Günde 20 dakika onun bu sesi çıkarmasını sağladığınız taktirde size karşı güven ve sevgi bağı artacaktır.

Ayrıca bu ses bazı hastalıklar için terapetik etkiler yaratarak tedavilerinde sıkça kullanılmaktadır.

Kedimizin tırnaklarını dikkatli bir şekilde kesmeliyiz. Öncelikle pati yastığına bastırarak tırnak çıkartılır. Tırnağın şeffaf olan kısmı kesilir. Bu işlemi ilk defa yapacaksanız kedi tırnak kesimi hakkındaki videoları izleyerek tecrübe edinebilirsiniz.

Kedinizin tırnaklarını keserken damarlarını da kesmediğinize emin olmalısınız. Şeffaf tırnaklarda damarlar belirgin olduğu için rahat bir şekilde farkedilebilir. Ancak siyah tırnakları olan bir kediniz varsa veteriner hekiminizden destek almanızı veya törpülemenizi tavsiye edebiliriz.

Kulübümüzden aldığınız kedi size zamanı gelmiş aşıları yapılmış ve bunlar karnesine veya pasaportuna işlenmiş olarak ulaşır. Geri kalan aşılarını veterineriniz size bir aşı takvimi çıkartarak kedinize doğru zamanda uygulayacaktır.

Kediler insanlardaki gibi derilerinin üzerinde ter bezlerine sahip olmadıkları için sadece pati altlarından ve burun aynasından terleyebilirler. Ancak çok sıcak havalarda ve çok hareket ettiklerinde vücut ısılarını regüle etmeleri için bu terleme yüzeyleri yeterli olmaz ve hararetlerini ağız yoluyla dışarı yansıtırlar.

Dolayısıyla terlemeyen bir vücut dış etkenler dahil olmadığı sürece pislenmeyecektir. Özellikle Exotic ve Persian kedi ırkları yıkanmaktan nefret ederler. Bu nedenle onlara yıkama alışkanlığı kazandırmak oldukça zordur.

Bazı kedileri gününün 4 saatini kendini yalayarak geçirir. Bu onların banyo yapma tercihidir. Bu nedenle yıkanmayan bir kedinin pis olması çok zor bir ihtimaldir.  Ancak bazı durumlarda yıkamak kaçınılmaz hale gelebilir.

Örn. Yarışma öncesi grooming kürleri, ishal, malt veya yağlı yemeklerin bulaşması gibi durumlar.

Özellikle Exotic ve Persianlar 1 yaşına kadar birçok hastalığı geçirmek için çok müsait düşük bir bağışıklık  sistemine sahiptir. Bu nedenle çok ama çok zor durumlarda kalmadığınız taktirde kesinlikle kedinizi yıkamamanızı tavsiye ediyoruz. Çok zor bir durumda kalıp kedinizi yıkamanız gerekirse tavsiyemiz aşağıdaki gibi bir süreç izlemeniz yönündedir.

 1. Bu işlemleri yaparken size yardımcı olacak birisi bulunur. Büyükçe iki adet havlu, büyükçe bir kova, sadece kedilere özel şampuan bulunamıyorsa göz yakmayan bebek şampuanı hazırlanır.
 2. Banyonun kapısı kapatılır ve içerinin sıcaklığı minimum 25 dereceye getirilir.
 3. Kedinizin ilk defa su görmesi nedeniyle vereceği tepkileri minimuma indirmek için tırnakları kesilir.
 4. Büyük bir kova içerisine önceden ısıtılmış temiz su eklenir. (kirleri çıkartacak kadar sıcak, yakmayacak kadar soğuk)
 5. Kedinizi iki elinizle sıkıca tutarak, yavaş yavaş boynuna kadar ılık su ile dolu kovaya sokulur.
 6. Tüylerinin ve boynunun altındaki tüm deri alanın suya temas ettiğine emin olun.
 7. Lekelerin yumuşaması için bu şekilde ortalama 3 4 dakika bekleyiniz.
 8. Lekelerin yumuşadığına emin olduktan sonra kovadan çıkartıp şampuan ile boyun altındaki tüm alanın köpürterek şampuanlayınız.
 9. 5 dakika boyunca boyun altındaki tüm alanları köpürtmeye devam ediniz.
 10. Kedinizi yavaşça kovaya geri sokarak dairesel hareketlerle şampuandan arındırınız.
 11. Sonrasında kedinizin üzerindeki tüm şampuanı arındıracak şekilde yıkayınız. (su sıcaklığına dikkat etmelisiniz.)
 12. Yıkama işlemi son buldu. Şimdi birinci havlumuzla kedimizi boyun altından dolayarak havluya sarınız. Bu şekilde 5 dakika bekleyiniz. Havlu tüy üstündeki tüm suyu emecektir.
 13. İkinci havlumuz ile dairesel hareketlerle emilemeyen tüy altında kalan sular kurulanır.
 14. Şimdi saç kurutma makinesi ile 15 20 dk aralıksız olarak kurutulması gerekir. Bir kişi saç kurutma makinesi ni tutarken diğer kişi elleriyle dairesel hareketlerle tüm tüylerin hava ile temas etmesini sağlamalıdır.
 15. Kedinizin üzerinde nem dahil yıkamaya ait hiçbir kalıntı kalmadığına emin olduktan sonra 3 4 saat yıkama yaptığınız banyodan kedinizi çıkarmamanızı tavsiye ederiz.
 16. Unutmamanız gereken sadece ani ısı düşüşlerinin yanı sıra ani ısı yükselmeleride  kedinizin hastalanması için yeterli bir sebeptir. Bu nedenle kurutma işlemide 15 20 dakikada yavaş yavaş yapılmalıdır.
 17. Kedinizin 1 yaşından önce yaşayacağı bir soğuk algınlığı ölümle sonuçlanabilecek büyük sorunlar doğurabilir.

 

Sorunuzun Yanıtını Bulamadınız Mı?

Kedi bakımı hakkında sıkça sorulan sorular
sayfamızda aradığınız yanıt yok mu? Memnuniyetle Yardımcı Olacağız!