• Kedi sahiplenmek için ilanlar sayfasını incelemelisiniz.
 • Sorularınız için Ansiklopedi sayfasını inceleyebilirsiniz.

Gebe / Hamile Kadınlarda Toksoplazma Etkileri

Gebe & Hamile Kadınlarda Toksoplazma Etkileri
6 Kas, 2015

Gebe / Hamile Kadınlarda Toksoplazma Etkileri

Gebe & Hamile Kadınlarda ‘toksoplazma’ Etkileri

Yıllar önce Kedi Bakımı Hakkında En Çok Sorulan Soruları ilgili linkte yanıtlamıştık. Ancak soru yoğunluğuna göre yanıtları daha ayrıtılı olarak vermek istiyoruz. Kliniğimizde en sık aldığımız sorulardan biri olan ‘Hamilelik döneminde evimdeki kedinin bize bir zararı olur mu?‘ sorusu hakkında herkesin anlayabileceği kadar açık şekilde yanıt vermek istedik. Hamilelik denildiği anda hekimlerin ilk uyarıda bulunduğu ‘toksoplazma‘ enfeksiyonudur. Toksoplazma Enfeksiyonunun etkilerini, alınması gereken önlemleri ve evcil kedinizin hamilelik döneminde evinizden uzaklaştırılmasını gerektirecek bir durum olup olmadığını sizler için açıklayacağız.

Toksoplazma Enfeksiyonu Nedir?

Etkeni Toxoplasma gondii isminde ki bir protozoa olan Toksoplazma Enfeksiyonu Amerika Birleşik Devletlerin de yapılan araştırmalarda; kedilerin %30’unda, insanların %50’sinde tespit edilmiştir.

Gebe & Hamile Kadınlarda Toksoplazma Etkileri

Toksoplazma’lı Kedilerin Belirtileri

Hastalığın kedilerde belirtileri nelerdir? Sorusuna cevap verecek olursak;

 • İştahsızlık
 • Ateş
 • Sarılık
 • Kas ağrısı
 • Sinirsel rahatsızlıklar
 • İshal

Bu semptomlar genelde farkedilmez ve kediniz çoğunlukla kendi kendine iyileşir.

Kedim bebeğimin Sağlığına tehdit mi?

Gelişmiş ülkelerde her 10 evden 8 tanesinde kedi beslenmektedir. Çocuklarımızın erken yaşta hayvan sevgisi kazanmasına, paylaşmayı, empati yapmayı ve sorumluluk almayı öğrenmesine katkısı göz ardı edilemeyecek bir gerçektir.

Pedagoji biliminde çocukluğunu hayvanlarla geçiren insanların, geçirmeyen insanlara göre çok daha fazla duyarlı ve sorumluluk sahibi olduğu belirtilmektedir.Gebe & Hamile Kadınlarda Toksoplazma Etkileri

 

Aşıları ve parazit tedavileri düzenli yapılan bir kedinin çocuğumuz veya bizim için herhangi bir sağlık riski oluşturması söz konusu değildir.

Kedilerle yaşayan çocuklar hakkında yapılan araştırmalar sonucunda çocukların %81’i anne ve babalarıyla paylaşamadıkları şeyleri kedileriyle paylaşarak rahatladığı gözlemlenmiştir.

Kedilerle büyüyen çocukların bağışıklık sistemleri kedilerle büyümeyen çocuklara göre çok daha güçlü olmaktadır.

Hamilelik Döneminde Risk Altında Mıyım?

İnsanlarda hamilelik & gebelik dönemi bu tür hastalıklarda önem arz etmektedir. Her kedi sahibi, bebek bekleyen ailenin bu hastalıklar hakkında haklı olarak bir çok çekince duymaktadır. Ancak bu konu; tahsil seviyesi yeterli olmayan, bilgisiz insanların hatalı açıklamaları nedeniyle genellikle yanlış algılanmaktadır.

Gebe & Hamile Kadınlarda Toksoplazma Etkileri

Evinizde kedi besliyor olmanız, toksoplazma için bir numaralı risk grubunda olduğunuz anlamına gelmemektedir. Ne yazık ki yeterli araştırma yapmadan yorum yapan insanların yanlış yönlendirmeleri nedeniyle kedilere gereksiz bir düşmanlık gösteriliyor. Genel düşüncenin aksine, toksoplazma enfeksiyonunun en büyük nedeni kediler değil, yeteri kadar pişmemiş et, iyi yıkanmamış sebze ve meyvelerdir. Ayrıca toksoplazma tehlikesi olan toprakla çıplak elle uğraşmak ve elleri iyice yıkamamak da, önemli bulaşma yollarındandır. Hamilelik döneminde, düzenli parazit tedavileri yapılan kedinizden toksoplazma bulaşma ihtimali; matematiksel olarak yılbaşı milli piyangoyu kazanma ihtimalinizden çok daha düşüktür.

Toksoplazma’ya Nasıl Önlem Alınır?

Kadınlar hamile kaldıklarında doktora giderler ve doktorları onlara bir çok test uygularlar. Bu testlerden biride ‘toksoplazma‘ testidir. Bu testte İgG ve İgM sonuçlarına bakılmaktadır.

İgM: hastalığın yeni geçirildiğini

İgG: ise hastalığın daha önce geçirildiğini ve hastalığa karşı kadının bağışık olduğunu gösterir.

Eğer hamile olan hanımın testlerinde İgG pozitif çıkarsa; birey hamilelik boyunca bu hastalıkla ilgili sıkıntı yaşamaz. Çünkü bağışıklığı vardır. İgG pozitifse doktoru gereken tedaviyi yapar ve hastayı yönlendirir.

Eğer ikiside negatif çıkarsa birey hastalığa karşı açıktır. Bu doğrultuda hastalığı kapmaması için gereken önlemler alınmalıdır. İlk yapılacak işlem evde kedi varsa kediye ‘toksoplazma‘ testi yapılması ve çıkan sonuca göre gerekli yönlendirmelerin yapılmasıdır.

Gebe & Hamile Kadınlarda Toksoplazma EtkileriToksoplazmatoprak, iyi temizlenmemiş meyve, kedi dışkısı, sebze ve çiğaz pişmiş et ile insana geçmektedir. Önlem olarak hamile hanımların parazit tedavileri kontrolsüz kedileri sevmemeleri, temastan kaçınmaları, iyi yıkanmamış meyve ve sebzeleri yememeleri gerekmektedir. Ayrıca salata malzemelerinin sirkeli suda bekletildikten sonra tüketilmesi doğru olacaktır. Çiğ etlere hamile kadınların dokunması uygun değildir. Ayrıca hamile kadınlar etleri, iyi pişmiş olarak tüketmelidirler. Evdeki kedilerin dışkılarını da hamile hanımın temizlemesi doğru olmayacaktır.

Hamileyken Bulaşırsa, Neler Olabilir?

 • Etken gebeliğin ilk üç ayında %15 oranında bebeğe geçebilir.
 • İkinci üç ayda bebeğe geçme ihtimali %30,üçüncü üç ayda ise bu oran %60 tır.
 • Bebeğe geçen etken düşük oranda bebeğin ölümüne yol açabilir.
 • Zeka gelişim sorunları yaratma ihtimali düşük de olsa vardır.
 • Bebeğe geçen etkenin hiçbir hasara yol açmaması da mümkündür.
 • Bu hastalığın doğru bilgilerle değerlendirilmesi ve gereken önlemlerin alınması her zaman önemlidir.

Gebe & Hamile Kadınlarda Toksoplazma Etkileri

Toksoplazma’ya Özel Önlemler

 • Evinizde kedi varsa hastalık yönünden detaylı tahlillerinin  yapılması
 • Dışkısının hamile birey tarafından temizlenmemesi
 • Sokaktaki kedi ve köpekleri sevmemek
 • Çiğ ete çıplak elle dokunmamak
 • Az pişmiş et yememek
 • Sucuk, salam, sosis gibi gıdaları tüketmemek
 • Meyve ve sebzeleri çok iyi yıkamak
 • Yıkama sonrası sirkeli suda bekletmek
 • Kedinizi sokağa bırakmamak
 • Hijyeninden emin olduğunuz gıdalarla beslemek
 • Bahçe ve toprak işleri yapmamak, yapılırsa dezenfekte olmak
Petmania Veteriner Kliniği
Veteriner Hekim
Murat Aytaç

Kedilerde ‘Kedilerde Toksoplazma’ isimli makale Petmania Veteriner Kliniği ‘nden Alıntıdır.

Veteriner hekimlerce kedi bakım, sağlık, aşı, eğitim, yetiştiricilik veya hastalıklarla ilgili ihtiyacınız olan tüm bilgilere Kedi Ansiklopedisi sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Avatar

Vet. Hekim Murat Aytaç

2 comments

 1. […] Gebe & Hamile Kadınlarda Toksoplazma Etkileri […]

Comments are closed.