• Kedi sahiplenmek için ilanlar sayfasını incelemelisiniz.
  • Sorularınız için Ansiklopedi sayfasını inceleyebilirsiniz.

Exotic Shorthair Kedi Irkı Fiyatları

İlk Bakışta Exotic Shorthair
6 Mar, 2016

Exotic Shorthair Kedi Irkı Fiyatları

Exotic Shorthair fiyatları kategorisine göre farklılık göstermektedir.

Exotic Shorthair kalite sınıflarında verdiğimiz fiyatlar dünya genelinde gördüğümüz fiyatların ortalamasından verilmiştir. Dolar  kurunun hareketli zamanlar geçirdiği günümüzde, ileri ki dönemlerde kaynağımızı okuyan kedi severlerin; yanılmaması için fiyatlar TL yerine DOLAR olarak olarak verilmiştir.İlk Bakışta Exotic Shorthair

1. Top Show Quality ($3000 – $10.000)

Top show quality tam olarak Türkçeye çevirmek zor olsada en üst seviye gösteri sınıfında Exotic Shorthair
kedi ırklarına verilen unvandır. Top show kalitesinde ki bir Exotic Shorthair Alfa Kedi Irkları Koruma ve Denetleme Derneğinin ‘Safkan Exotic Shorthair Standartları‘ resmi kaynağında belirtilen standartların tamamına en yüksek seviyede sahip olamaktadır.

Exotic Shorthair Kulak Eğim Standartları
Exotic Shorthair Kulak Eğim Standartları

Bu unvanda ki Exotic Shorthair‘ların dünya çapında sayısı üçlü haneleri bulmamaktadır. Çok yüksek grooming standartları ile bakılması nedeniyle üremeleride yok denecek kadar sınırlıdır. Bahsettiğimiz özelliklerdeki bir Exotic Shorthair’ın Grand Champion (GC) ya da Bölgesel / Milli şampiyonlular alması çok daha kolay olacaktır. Top show kalitesinde bir Exotic Shorthair sahibi olmak sadece para vermek yeterli olmamaktadır. Bu tarz kediler global olarak saygınlığını kanıtlamış yetiştiricilerin gizli mücevherleri olarak tanımlanmaktadır. Dolayısıyla bu kalite kediler yetiştiricinin %100 güvenebileceği talipleri arasından seçilmektedir.Exotic Shorthair Burun Yeri

2. Show Quality ($2000 – $3000)

Show Quality gösteri seviyesindeki manken kediler olarak Türkçe’ye çevrilebilir. Top show kalitesinin
hemen altında yer alan show kalite kedileri genellikle yarışmalara hobi amaçlı giden yüksek kalite standartlarında kedi bakmak isteyen kedi severlerin tercihi olmalıdır. Show kalite kediler kalite olarak aşağıdaki standartların tamamını kabul edilebilir seviye de taşımaktadır.

Top show kalitesindeki kedilerin çok nadir bulunması ve yarışmaların çok küçük bir dilimine katılabilmeleri nedeniyle, Show kalite Exotic Shorthair’lar kedi showlarının tartışmasız favorilerinden olmaktadır. Bir kedinin Show Kalite unvanını resmi olarak alması için kedi hakemlerinden genetik puanlama alanlarının tamamından yüksek not alması gerekmektedir. Kedi yarışma ve showlarında şampiyonu ünvanı aldığı taktirde, gelecek yavrularının top show kaliteye çıkarılması için üretimi; yetiştiricisi tarafından özenle yapılmalıdır.

3. Breed Quality ($900 – $2000)

Breed quality kategorisini yine Türkçe’ye çevirirken birçok kelime anlamını kullanmamız gerekiyor.  Doğurma, soy, üreme, damızlık ve yavrulamak gibi… Üreme kalitesindeki Exotic Shorthair’lar show kalitesinin bir alt kalitesidir. Breed  kalitesindeki kediler de gelecek nesillere aktarılması muhtemel genetik problemlerden hiçbirinin olmaması gerekmektedir. Örnek vermemiz gerekirse; kırık kuyruk, önceden tespit edilebilir organ problemleri, çenenin kapanışı veya genetik faktörlerin neden olduğu dna ile taşınan kusurlara sahip olmaması gerekir.

Breed kalitesindeki Exotic Shorthair’lar, ırkının sağlıklı olarak üremesi ve genelecek nesillerde sıfır genetik problemlerle ilerlenebilmesi adına çok büyük rol oynamaktadır. Dolayısıyla breed kalite Exotic Shorthair almak isteyen bir aile, kedisini 1,5 yaşından sonra 3 yılda 2 defa doğum yaptırdıktan sonra kısırlaştırması tavsiye edilmektedir. Kısırlaştırma düşüncesi bu işlemden Burada dikkat edilmesi gereken en önemli konu, breed kalite kedilerin kendilerinden düşük standartlarda veya şeceresiz bir kediyle çitleştirilmemesidir.

Pet Quality  ($200 – $900)

Pet quality, evde üretme iç güdüleri engellenmesi gereken kırma veya genetik kusurlu kedilere verilen isimdir. Bu kategorideki kediler genellikle Ukrayna, Bulgaristan vb. hayvan pazarlarından alınan genetik kusurlu kedilerdir. Kedi yarışma standardına uygun değildir. Genetik kusurlarının veya kedi ırkının orijinalinden uzaklaşmasını engellemek için kısırlaştırılmalıdırlar. Kedisini hemen kısırlaştırmak isteyen, kedi ırk standartlarını önemsemeyen ve bütçesi dar olan ailelerin tercih etmesi gerekir. Pet kalitesi de olsa mutlaka kedinizin şecere belgesi olmasına özen göstermeniz gerekmektedir.

Kedi Çene Problemleri
Kedi Çene Problemleri

 

Exotic Shorthair Kulübü
Yönetim Kurulu Başkanı
Mert Eden

 

Veteriner hekimlerce kedi bakım, sağlık, aşı, eğitim, yetiştiricilik veya hastalıklarla ilgili ihtiyacınız olan tüm bilgilere Kedi Ansiklopedisi sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Kedi ilanlarını gördünüz mü? Bu alanda sponsorlu ilanlar yayımlanmaktadır.

Yeni kedi ilanlarını gördünüz mü? Bu alanda en yeni kedi ilanları paylaşılmaktadır.

Avatar

Exotic Shorthair