• Kedi sahiplenmek için ilanlar sayfasını incelemelisiniz.
 • Sorularınız için Ansiklopedi sayfasını inceleyebilirsiniz.

Evinizi kediye hazırlamak

2 Eyl, 2015

Evinizi kediye hazırlamak

Evinizi kediye hazırlamak

Gelişine Hazır Olun

Pratik kedi aksesuarları seçin.
Kedinizin güvenliğinden emin olun.
Yeni kedinizi eve getirmeden önce evinizin güvenli olduğundan emin olun.Bir yapı markete giderek koruyucu aksesuarlar bölümünü ziyaret edin, bebeklere uygun ürünler kediler için de uygun olacaktır. Yatak, tas ve zevkiniz kadar, kedinizin gereksinimlerine uygun tasarlanmış ürünleri seçin.

Güvenlik Önce Gelir

Çoğu kedi korkusuzca meraklıdır. Pencereden düşmemesi için gerekli önlemlerin alındığından emin olun. Zehirli ev bitkilerini ve çiğnendiğinde zehirli olan Atatürk çiçeği,ökse otu gibi mevsimlik bitkileri kaldırın.
Kullandığınız ev kimyasallarından haberdar olun. Halı temizleyicisi ve böcek ilaçları gibi. Bunlardan bazıları yürürken kedinin patileri tarafından özümseneceklerinden toksik olabilirler. Jaluzi, perde ve elektrik kordonlarını ulaşamayacağı yerlerde tutun. Kedilerin ip, lastik bant vb şeyleri çiğnemek gibi tehlikeli bir alışkanlıkları vardır. Kedinizin bunlara ulaşamayacağından emin olun.

Küçük Bir Alışveriş Listesi

Kedinizi eve getirmeden önce almayı düşüneceğiniz başka malzemeler de olmalı.

Kedinizi mobilyaları veya kumaşları çiğnemekten vazgeçirmek için alkolsüz sprey;

Kazmasını önlemek için bitkilerin etrafına yerleştirecek yapışkan bantlar;
Kedinizin sıcak tencere ısıtıcısına atlamaması için cam yerine kullanabilen saydam bir akrilik plastik olan Perspex;

Elektrik şokundan korumak için prizlere takılacak güvenlik aletleri;
İçindekilere ulaşamasın diye basit dolap kilitleri.

Su ve Yiyecek Kapları

Sağlam, geniş, fazla derin olmayan kaplar seçin, bunlardan bir şey yer ve içerken kedinizin bıyıkları yanlara değmemeli. Kapları her gün yıkayın. Kedinizin konserve yiyecekleri için farklı bir konserve açacağı kullanın ve bunu rutin olarak yıkayın. Konserveleri tekrar kullanacaksanız, plastik bir kapakla kapatın ve en fazla iki gün olmak üzere buzdolabında saklayın.

Kolyeler

Kediniz kimlik bilgileri olan yumuşak bir kolye takmalıdır. Bir kedi ilk olarak kolye taktığında boynunu çok tırmalayabilir ama kısa sürede buna alışacaktır. Kolyeyi çok sıkı bağlamayın. Arasından iki parmağınızı geçirebileceğiniz genişlikte olmalıdır.
Kediniz dışarı çıkıyorsa güvenlik açısından çıktığı kapının kolay açılabilmesi ya da bir çıtçıtı elastik bir bölümü olmasına dikkat etmelisiniz.

Kedinizin dışarıda dolaşmasına izin vermeyi planlıyorsanız, onu kimlik bilgilerinin yazılı olduğu bir kolyeyle dolaşmaya alıştırın.

Kedi Kimliği

En görünür kedi kimliği isminin kazılı olduğu bir isim kartıdır ama en güvenilir yöntem mikroçiptir. Bu, bir pirinç tanesi büyüklüğünde, boyunda derinin hemen altına enjekte edilen bir alıcı-vericidir. Alıcı-verici, bir okuyucu üzerinden geçirildiğinde bir numara olarak okunan bir sinyal yayar.

Yataklar ve Yatak Takımı

Yatak takımı hijyenik, yıkanabilir, koruyucu ve rahat olmalıdır. Yuvarlak ya da oval, yumuşak yanları olan veya çevirili yataklar iyidir ve genellikle makinede yıkanabilirler.
Ben her zaman kedi taşıyıcısı içine rahat bir yatak koymayı öneririm. Kendi yatağında kendisini güvende hissederse, onu taşıyıcıyla veterinere ya da kedi bakım yerine götürmek daha kolay olur. Soğuk iklimlerde, yatakların radyatörün yanına konulması kedinin en hoşuna giden durum olacaktır. Kediler güneşe taparlar, bu yüzden yatağı kedinizin güneşten yararlanabileceği bir yere koymanız uygun olacaktır.

Kediler günde 18 saate kadar uyuyabilir, bu yüzden kedinizin yatağının korunaklı bir yerde, rahat, koruyucu ve sıcak olmasına dikkat edin.

Veteriner hekimlerce kedi bakım, sağlık, aşı, eğitim, yetiştiricilik veya hastalıklarla ilgili ihtiyacınız olan tüm bilgilere Kedi Ansiklopedisi sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Avatar

Exotic Shorthair

6 comments

 1. Merhaba biz evimize yavru kedi almak istiyoruz 1 buçuk yaşındaki kardeşimin hayvanlara karşı inanılmaz bir ilgisi var ve kedileri çok seviyor zaten sebebimiz de bu ama bir türlü doğru kediyi bulamadık 6 kişilik bir aileyiz ve en doğrusunu seçmeye çalışıyoruz evimize uygun uysal kolay eğitilebilir bir tür var mı cevabınızı bekliyorum teşekkürler

  • Kedi sevgisi bir başkadır.Yumuşak tüylü, yaramaz, tombul bir kedi hepimizin evinde görmek istediğimiz bir manzaradır:) Kedi; sahibine çok düşkün ve sevgi besleyen bir hayvandır. Üstelik evinizde rahatlıkla besleyebileceğiniz bir türdür. Çünkü, kedilerin doğuştan tuvalet eğitimleri vardır. Kokmazlar ve uysaldırlar. Yakın zamanda kedi almayı düşünüyorsanız ya da aklınızda uzun zamandır dolaşan ama karar veremediğiniz bir durum varsa ev için en ideal kedi cinslerini sizin için araştırdım. Buyrun sevgili kedi dostları 🙂

   Ankara kedisi: Diğer adı Angora olan Ankara kedisi, uzun tüylü bir ırktır. Oyuncu, hareketli ve akıllı bir kedidir. Hırçın değildir.Sahibine çok düşkündür ve onu takip eder. Çocuklar ile oyun oynamayı çok sever. Çok meraklıdır ve aklına koyduğunu mutlaka yapar. Genelde bembeyaz olanları sağırdır. Ama üzerinde farklı bir ton olanların kulakları duyar. Bir gözü mavi, iki gözü mavi veya iki gözü yeşil, sarı olan türleri vardır.

   Van kedisi: Çok zeki bir kedi ırkıdır. Dünya üzerinde suda yıkanan ve suda yüzmeyi seven tek ırkdır. Uzun tüylü ve kısa tüylü cinsleri vardır. Bir göz mavi diğer göz kahverengi veya yeşildir. Sahibine ve evine çok düşkündür. Çok iyi bir avcıdır ve oyuncudur, komut alır. Çocuklar ile arası iyidir. Kucağa alınmaktan hiç hoşlanmaz.

   Chinchilla: Sahibine inanılmaz düşkün ve sakin yapılı bir kedidir. İlgi gösterilmesinden ve sevilmekten çok hoşlanırlar. Yumuşak ve sakin bir ses tonu vardır. Bir şey istemedikçe ve canı yanmadıkça miyavlamaz. Çocuklar ile arası çok iyidir. Dışarıda olmayı sevmediklerinden, tam manası ile ev kedisidir. Sevgi ve ilgi arsızıdır. İstediğiniz kadar kucağınıza alıp, sevebilirsiniz. Uzun tüylü olduklarından her gün taranmak zorundadırlar.

   İran kedisi (Persian): Evde beslenecek kedi cinsleri sıralamasında kesinlikle İran kedileri vardır. İran kedisi, zekası ve uyumu ile bilinen bir türdür. Yalnızca bakımı zordur. Uzun tüylü olduğundan sürekli taranması gerekir. Gözleri sürekli aktığından hergün temizlenmesi gerekmektedir. Uzun tüylerindeki görkem yüzünden Avrupa’da yapılan güzellik yarışmalarında sürekli birinci olurlar.

   Biritish Shorthair: Her ortama uyabilen bir kedi ırkıdır. Kızdığı zaman kabadayılıkları vardır. Fakat, genel olarak uyumlu ve zeki bir ırkdır. Bazen içine kapanık bazen de dışa dönüktür. İngiltere’de her renk farklı bir ırk olarak kabul edilir. En değerli olanlar koyu duman renklilerdir. Evde çok rahat beslenirler.

   Exotic Shorthair: Kedi ırkları arasında en uyumlulardandır. Kızsanız bile alınmazlar, zeki, canlı ve enerjiktirler. Kolay kolay hasta olmazlar, bakımı kolaydır. Orta uzunlukta tüy yapıları vardır. Çocuklar ile araları çok iyidir. Evde en rahat bakılabilen kedi ırkıdır.

   Birman: Dünya üzerinde göz yapısı ile en güzel kedi ırkı kabul edilir. Canlı, şefkatli ve enerjik bir kedidir. Ağladığınızda sizi hissederek, sarılır ve sokulurlar, inanılmaz duygusal ve sahibine çok düşkündür. Bu nedenle Burma’da Budist tapınaklarında kutsal kabul edilmektedir. Evde en iyi beslenen kedi ırkıdır.

   Scottish Fold: Akıllı ve sakin bir kedi ırkıdır. Kediler genelde yeni ortamlara ve insanlara hemen alışamazlar ama bu ırk insanlara yakındır. Bütün aileye kendini sevdirir fakat kendi seveceğini kendi seçer ve sadece ona ilgi gösterir. Yalnız kalmaktan nefret eder, evde olmayı çok sever fakat çok oyuncudur.

   Norwegian Forest: Kendine çok güvenen, sakin ve oyuncu bir kedidir. Çocukları çok severler ve onlarla oynamaktan çok hoşlanırlar. Doğaya aşıktırlar genelde bahçeli evi olanlara beslemeleri önerilir.

 2. Bende kedi sahiplenmek istiyorum ama ailemin kediye bakamayıp, baş edemeyeceğim yönünde fikirleri var ben kendime güveniyorum ama onlar bunun olmasınin zor olduğunu dile getiriyorlar… biz 5 kişilik bir aileyiz annam ve babam birde kedi olursa nasıl olur ( ne yaparız, maddiyati masrafi ne olur ?)diye soruyorlar bana ben hak vermekle vermemek arasında gidip geliyorum ama kedi çok istiyorum…

Comments are closed.