• Kedi sahiplenmek için ilanlar sayfasını incelemelisiniz.
  • Sorularınız için Ansiklopedi sayfasını inceleyebilirsiniz.

Evinizdeki Oyuncu Dostunuz Scottish Fold

11 Eyl, 2016

Evinizdeki Oyuncu Dostunuz Scottish Fold

Dostunuz Scottish Fold

Scottish fold, gri rengi ve aşağı katlanmış kulaklarıyla diğer cinslerinden ayrılan ve ön plana çıkan bir kedi türüdür. Sevimliliği kedi severlerin ilgisini çekerek, evde bakmak için alımları ve araştırmaları kuvvetlendirmektedir. Her zaman ilk tercihimiz Exotic Shorthair olsa da evinde sürekli hareketli ve daha oyuncu bir kedi isteyenler için Scottish Fold uygun bir alternatif olabilir mi? Her canlının yaşamak ve barınmak için öncelikle beslenme ve dinlenmeye ihtiyacı olduğundan, İskoç kedileri ilgiyi üzerlerine çeken masum ve sevimli evcil hayvanlardandır.

Scottish Fold Hakkında Genel Bilgiler
Scottish Fold Hakkında Genel Bilgiler

Scottish fold fiyatları normal kedi cinslerine göre çok daha yüksektir. Hayvanlara değer biçilerek satılması, onaylanmayan ve hoş görülmeyen bir davranış türü olsa da geçimini üreticilik yaparak sağlayan insanlar düşünüldüğünde ve dünyaya gelen canlının daha iyi bakımı hak ettiği vurgulandığında scottish fold satılık gözüyle görülmekten ziyade, şimdiye kadar iyi bakılmasının karşılığında yapılan ödeme gibi görülür. Hayvana ödenen bedel, satanın ona yaptığı masraf bir nevi teşekkür niteliğinde olmaktadır. Bu durum iç huzurun yaratılmasına ve hayvan sevgisine bağlanmaktadır.

Bakım Malzemelerinin Araştırılması

Bütün canlıların insanlar gibi özgürce ve rahatça yaşamaya hakkı vardır. İskoç Kedisi cinsi kedilere sahip olanlarda onların bakımları için önceden gerekli malzeme ve mamaları araştırarak, bakımları konusunda bilgi sahibi olmaya çalışır. İskoç Kedisi ücretsiz olarak alındığında, cins bir canlıya sahip olunduğu ve kıymetinin bilinmesi gerektiği düşüncesi, insanların bilmesi gereken konuların başında gelir. Hiçbir canlı kötü muameleyi veya bakılmak için alınıp da kötü şartlarda tutulmayı hak etmez.

Scottish Fold Kedi Irkının Gelişim Aşamaları ve Bakımı
Scottish Fold Kedi Irkının Gelişim Aşamaları ve Bakımı

Yeme içme, bakımı, ilgisi ve aşılarının zamanında yapılıp, gerekli özen gösterildiği takdirde, sadık dostlardan birine kavuşmanın mutluluğu yaşanmaktadır. Scottish fold satılık ilanlarını gören birçok hayvan sever, bu duruma tepki göstererek hayvanların insanlardan üstün canlılar olduğunu ve mal gibi satılamayacağı düşüncelerini ortaya koymaktadır. İskoç Kedisine sahip olmak isterken araştırma yapılarak alınması, kedinin tanınması yönünde bilgiler alınması gerekir. Gözlerinde canlı bakış kalmamış, yer yer tüyleri dökülmeye başlamış, kuyruk esnekliği olmayan kediler, uzun süreli sadık arkadaş olamayacak hatta ömürleri azalmış canlılardır. Scottish fold fiyatları kedi severlerin takip edebileceği kedi pet sitelerinde veya semt içindeki petshoplarda değişken olabilmektedir.

Yetiştiricilerle (Cattery) Konuşurken

Çeşitli sebeplerden dolayı kedilerini bir şekilde başkalarına emanet eder düşüncesiyle bu siteye koyanlar, yüksek fiyattan ziyade iyi bakılabileceğinden emin olmak ister. Bu yüzden alıcıyla konuşurken pazarlıktan ziyade, onun hayvan sevgisine ve daha önce başka kedi bakıp bakmadığına dikkat edilir. Konuşma esnasında, kedisini ara sıra görmek isteyen, onu ziyaret etmek istediğinde mümkün olup olamayacağını soran İskoç kedisi satıcıları, maddi durumu yetersiz fakat koyu bir hayvan severe İskoç kedisini ücretsiz vererek iyi bakılmasını isteyebilmektedir. İnsanlardan daha çok hayvanlara önem veren ve sadık birer dost olduğunu düşünen hayvan severler, hayvanlara ücret ödemenin bedelinin olamayacağını, hiçbir canlının bunu hak etmediğini düşünür.

Scottish Fold Fiyatları
Aldığınız Scottish Fold’a iyi bakmalısınız

Cins bakımından farklı olan fakat normal kedilerle aynı özelliklere sahip bu uysal hayvanlar, diğer türleriyle iyi uyum sağlayıp, ortak oyun oynayabilecek ve anlaşabilecek hayvanlardandır. Aynı ortamda başka cins kedilerle veya hayvanlarla bulunması, uyum sağlayan bir canlı olduğunu gösterir. Bakıcısına karşı son derece vefakâr ve minnet dolu gözlerle bakarken, sözlerini komut olarak algılayıp yerine getiren canlılardır. Sokak kedilerinden çok daha narin ve nazik tavır ve davranışları, tamamen evcil ve ev ortamında bakılması gerektiğini ortaya koyduğundan, bakılamayacak veya hasta olanların, kedi severler için açılmış internet sitesine resimlerini ve bilgilerini koyarak onlara emanet etmesi en mantıklı kararlardandır. Yeni sahiplerine ve yuvalarına alışması her canlıda olduğu gibi biraz zaman alacak fakat kısa sürede alışık olduğu düzeni bu ortamda bulacaktır.

Sözlerinizi Unutmayın

Dünyanın birçok yerinde ve ülkemizde, hayvan severler için zaman zaman bazı çalışmalar gündeme gelmekte kısa sürede bu sözler unutulabilmektedir. Hiçbir canlıya kötü muamele edecek kadar vahşi olmaması gereken insanoğlu, son derece temiz ve türünde cins olan Scottish Fold içinde aynı uygulamayı sürdürerek hareket etmelidir. Yaşaması için yuvası olan ve sadece beslenmesi gereken canlılar masrafları en az olan ve sadece aradaki aşıları için ekstra ücret ödenen hayvanlardandır.

Scottish Fold Kedinizi Sahiplendikten Sonra Sözlerinizi Unutmayın
Scottish Fold Kedinizi Sahiplendikten Sonra Sözlerinizi Unutmayın

Hayvan kelimesini dahi kabul edemeyen koyu hayvan severler, besledikleri kedilere veya diğer canlılara isimler koyarak onlara hitap eder. Küçük yaşlarda isim koyularak o isme alışan kediler, kendi adlarını duyunca komut almış gibi hareket ederek, söz dinleyen canlılardır. Sevimliliği ve düzenli hareketleri sayesinde, diğer canlılardan ayrı ve üstün tutulması gerekir.

Scottish Fold Kulübü

Her haftada 1-7 arası özgün bilgi içeriği paylaştığımız kulübümüzde, bugün Scottish Fold kedi ırkından bahsedeceğiz. Geçen sene Scottish Fold kedi ırkının korunması ve safkan olarak üretilmesini destelemek amacıyla yola çıkan Scottish Fold Kulübü üzerinden bu kedi ırkı hakkında çok daha ayrıntılı bilgiler alabilirsiniz.

Scottish Fold Kulübünden Alabileceğiniz Bilgiler

Burada daha ekleyemediğimiz binlerce konu hakkında Scottish Fold Kulübünden yararlanabilirsiniz.

Exotic Shorthair Kulübü
Yönetim Kurulu Başkanı
Mert Eden

 

Veteriner hekimlerce kedi bakım, sağlık, aşı, eğitim, yetiştiricilik veya hastalıklarla ilgili ihtiyacınız olan tüm bilgilere Kedi Ansiklopedisi sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Kedi ilanlarını gördünüz mü? Bu alanda sponsorlu ilanlar yayımlanmaktadır.

Yeni kedi ilanlarını gördünüz mü? Bu alanda en yeni kedi ilanları paylaşılmaktadır.

Avatar

Exotic Shorthair