• Kedi sahiplenmek için ilanlar sayfasını incelemelisiniz.
  • Sorularınız için Ansiklopedi sayfasını inceleyebilirsiniz.

 En İyi Kedi Maması ve Kedi Yarışmalarına Uygun Beslenme

 En İyi Kedi Maması ve Kedi Yarışmalarına Uygun Beslenme Exotic Shorthair Kulübü 1
6 Eyl, 2016

 En İyi Kedi Maması ve Kedi Yarışmalarına Uygun Beslenme

 En İyi Kedi Maması ve Kedi Yarışmalarına Uygun Beslenme he Association of American Feed Control Officials Exotic Shorthair KulübüKedi mamaları için ilk öncelik AAFCO (The Association of American Feed Control Officials) veya FEDİAF onaylı olmalarıyla birlikte Complete and Balanced (tam ve dengeli) ibarelerini taşımaları gerekmektedir. AAFCO onaylı kedi mamaları Amerika menşeli ürünlerde geçerlidir. Bu yüzden Avrupa ve diğer ülkeler için bu özelikleri aramak doğru olmaz. Çünkü Avrupa Birliğinin standartları daha farklıdır. En iyi kedi maması denildiğinde akla ilk gelen protein bakımından zengin, yağ oranı bakımından az, mısır, pirinç gibi tahılları az içeren mamalar daha yararlı olurken yağ bakımından zengin olan mamalar kedilere daha lezzetli gelir.

Yüksek proteinli ve tuzlu mamalar yedirildiğinde ise sonuç böbrek hasarı ve üre rahatsızlıklarıdır. Kediler için balıklı mamalar tüy dökümünü azaltıp tüylerin görünümünü parlaklaştırırken tavuklu mamalar çeşitli alerjilere sebep olabilir. Ayrıca kedi mamalarında meal by-product ibaresine dikkat edilmelidir. Bu ibare mamanın hayvansal ürün içermeyip yan üründen yapıldığı anlamına gelir. Bu da kedilerde alerjik tepkimelere sebep olabilir.

İyi Ve Kaliteli Bir Kedi Mamasında Olması Gereken Kriterler

-Sağlıklı ve kolay sindirime yardımcı ürünlerle desteklenmelidir.

-Tüylere parlaklık kazandırmalıdır.

-içindeki mineral ve vitaminler organizmalarının ihtiyaçlarını karşılamalıdır.

-Bağışıklık sistemlerini güçlendirmelidir.

Bu seçeneklerin hepsinin bir arada toplandığı en iyi kedi maması olarak bilinen başlıca mamalar:

Doğru Bir Beslenmeyle Kedilerin Yarışmalara Hazırlanmaları

En İyi Kedi Maması ve Kedi Yarışmalarına Uygun Beslenme Exotic Shorthair KulübüKedi yarışmalarında yarışmaların formatlarına göre değişik kategoriler bulunmaktadır. Kategoriler ne olursa olsun (gerek güzellik gerekse davranışsal hareketler) temel kural görünüştür. İyi bir kedinin yarışmaya hazırlanmasında ki süreç beslenmesiyle doğru orantılıdır. Kedi yarışmalarına uygun beslenme burada önemli bir faktördür.

Kedinizin tüylerinin parlaklığı, yoğunluğu, görünüşü, sağlıklı duruşu beslenmesiyle alakalıdır. Kedinize uygun en iyi kedi maması seçmeniz oldukça büyük önem taşır. Mesela güzellik kategorisinde yarışan kediniz dış görünüşüyle puan alacağı için tüylerinin parlaklığı, derisinin sağlıklı oluşu gibi etmenler birinci koşuldur.

Ve yarışmalarda şansınızı yükseltici faktörlerdir. Sağlıksız mamayla beslenen kedinin tüyleri mat, derisi döküntü olacağı için yarışmalarda eksi puandır. Kedi yarışmalarına uygun beslenme bir yana sadece sağlıklı olması için bile kaliteli mamaya ihtiyaç vardır.

 

Exotic Shorthair Kulübü
Yönetim Kurulu Başkanı
Mert Eden

 

Veteriner hekimlerce kedi bakım, sağlık, aşı, eğitim, yetiştiricilik veya hastalıklarla ilgili ihtiyacınız olan tüm bilgilere Kedi Ansiklopedisi sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Kedi ilanlarını gördünüz mü? Bu alanda sponsorlu ilanlar yayımlanmaktadır.

Yeni kedi ilanlarını gördünüz mü? Bu alanda en yeni kedi ilanları paylaşılmaktadır.

Avatar

Exotic Shorthair