• Kedi sahiplenmek için ilanlar sayfasını incelemelisiniz.
  • Sorularınız için Ansiklopedi sayfasını inceleyebilirsiniz.

Corona Pozitif Çıktı? Kedim FİP mi?

18 Ara, 2015

Corona Pozitif Çıktı? Kedim FİP mi?

Kedim corona pozitif çıktı? Bu ne demek? sorularına son zamanlarda internet sitelerinde çokça rastlar oldum.
Öncelikle daha önce de ‘FİP !Kedilerin Kabusu’ isimli yazımızda bahsettiğimiz gibi fip hastalığını tanımlayalım. Kedilerin Enfeksiyöz Peritonitisi (KEP) yada daha bilinen ingilizce tabiri ile Feline İnfectious Peritonitis (FİP) corona virüs ailesinden ölümcül bulaşıcı kedilere özgü viral bir hastalıktır. Feline Corona Virus enfeksiyonu tek başına patojen (hastalık oluşturan) olmadığı halde bulaştığı kedilerin yüzde 5 ila 10 unda mutasyona (başkalaşım) uğrayarak FİP hastalığına dönüşmektedir.

Semptomları (Belirti) Nelerdir?

Hastalık seyir olarak genelde semptom göstermez. ancak nadiren hafif üst solunum yolu semptomları ve bazen de hafif bir diyare (ishal) belirti göstersin yada göstermesin enfekte olan kedilerin sadece çok küçük bir bölümü, haftalar , aylar hatta yıllar sonra Fip semptomları aniden ortaya çıkar ve bir kere ortaya çıktıktan sonra hastalık tedavisi için neredeyse geç kalınmıştır.

Aşısı Var mı?

Henüz programa eklenmiş bir aşısı yada programı bulunmamaktadır. Ancak özellikle A.B.D li bilim insanları tarafından çalışmalar sürdürülmektedir.

Şimdi Gelelim Fip mi? Corona Mı? Nasıl Ayıracağız Sorusuna

Kısaca anlatmak gerekirse,

Laboratuarda yapılan Corona Fip Elisa Antikor testlerinde prensip olarak;255px-Antibody.svgAntijen Antikor Reaksiyonu
Vücudun bağışıklık sisteminin karşılaştığı corona virusuna (hastalık oluşturan yada oluşturmayan ayrım olmaksızın) karşı oluşturduğu antibody nin varlığının ölçülmesidir.
Bu bağlamda; yapılacak olan testin ehil bir Veteriner Hekim tarafından incelenmesi ve klinik muayene ile desteklenmesi gerekmektedir.
Sonuç olarak;
Laboratuvar da yapılan test negatif ise kedinizde de klinik olarak hastalık semptomları (belirti) yoksa negatif olarak kabul edilir. Buraya kadar sorun yok ancak;
Laboratuvar da yapılan test pozitif ise kediniz kesinlikle corona pozitiftir. Ancak kesinlikle Fip pozitiftir denemez, Fip midir değil midir anlamak için daha detaylı klinik muayeneden ve bazı yardımcı muayene yöntemlerinden yararlanmak gerekir.

Tedavi;

Etkin bir tedaviden söz etmek mümkün değildir. Koruyucu hekimlik uygulamaları daha etkin bir yöntemdir.

Exotic Shorthair Kulübü
Danışman Veteriner Hekimi
M. Özgür Şimşek

Danışman Veteriner Hekimlerimizden M. Özgür ŞİMŞEK ve konusunda uzman diğer veteriner hekimlerimizin yazılarına ulaşmak için Ansiklopedi sayfamıza göz atabilirsiniz.

Avatar

Exotic Shorthair