• Kedi sahiplenmek için ilanlar sayfasını incelemelisiniz.
  • Sorularınız için Ansiklopedi sayfasını inceleyebilirsiniz.

Cins Kediler

7 Haz, 2016

Cins Kediler

Cins Kediler

Kedi türlerini sınıflandırmak zordur çünkü çok fazla sayıda cins kedi bulunmaktadır. Ancak seçeneklerinizi daraltmak ve kendiniz için doğru cins kediler aldığınızdan emin olmak için bazı genel gruplamalar vardır.

Genelde cins kediler gövde yapıları ve diğer fiziksel özellikleriyle tanımlanırlar. Bir kedinin gövde tipi aynı zamanda onun kökenini de gösterir ve aktivite düzeyi ile de ilişkilendirilebilir. Uzun, esnek bir kedi büyük ihtimalle tıknaz bir kediden daha aktiftir.

Oryantal veya Yabancı Kediler

Cins Kediler- Oryantal veya Yabancı KedilerDoğu’nun kedileri uzun, ince gövdelere sahiptir onlara, fazla beden ısılarını dağıtacakları geniş bir yüzey alanı sağlarlar. Tipik bir Oryantal ırk kedisi büyük kulaklı, uzun ince bacaklı, uzun ince kuyruklu ve üçgen kafalıdır. Oryantal ırk kedileri çok enerjik olmalarıyla bilinirler ve diğer ırklardan daha akıllı ve eğitilebilir oldukları iddia edilir.

Oryantal ırk bir kucak kedisi değildir eğer bir Oryantal seçerseniz kedinizin sürekli hareket halinde olmasını beklemelisiniz. Çoğu Oryantal, özellikle de Siyam kedileri gürültücü ve gevezedirler. Tüm Oryantallerin en mutlu oldukları yer bol ilgi gördükleri evleridir. Bir kedi arkadaş verilirse çok daha iyi olurlar ve uzun süre yalnız bırakılmamalıdırlar.

Oryantal Olmayanlar

Cins Kediler-Oryantal OlmayanlarSoğuk iklimli ülkelerin kedilerinin kalın yapılı, tıknaz gövde yapıları, büyük yuvarlak kafaları, sağlam bacakları ve kalın kuyrukları vardır. Biçimleri, beden ısılarını korumak üzere tasarlanmıştır. Cins kediler ile örnek vermek gerekirse Amerikan Kısa Tüylüsü ve Britanya Kısa Tüylüsünün yanı sıra uzun tüyleri kışa karşı doğal bir kalkan olan İran kedisi gibi orijinal uzun tüylü cinslerdir.

Oryantal olmayan kediler Oryantallerden daha ağır ve soğukkanlıdırlar. Bu kediler genellikle dışa dönük ve sevecen kişilikli, arkadaşlık edilebilecek hayvanlardır. Kural olarak Oryantal olmayanlar Oryantal olanlara nazaran daha bağımsızdırlar.

İri Kediler

Cins Kediler-İri kedilerKöpeklerle kıyaslandığında kediler, boyutları bakımından daha az çeşitlilik gösterirler. Üreticilerin daha büyük kediler yetiştirme girişimleri başarısız olmuştur zira kedilerin ne kadar büyüyebileceklerine dair genetik bir sınır var gibi görünmektedir. Bununla birlikte birkaç ırk doğal olarak iriyarıdır: erkek Sibirya kedisi, bir kedinin ortalama kilosunun iki katı olan 9 kilograma kadar büyüyebilir. İri kediler sakin ve cana yakındırlar. Eğitilmeleri kolaydır ve oyun oynamaktan hoşlanırlar. En iri kediler Norweç Orman Kedisi, Sibirya ve Maine Coon uzun tüylüsüdür. Chartreux ve Britanya, Amerikan Kısa Tüylüleri ortalama kısa tüylü ırklarından daha iridirler.

Sessiz Kediler

Cins Kediler-Sessiz KedilerBazı kediler aşırı derecede gevezedirler; bu özellik, kedi seslerinden ne kadar hoşlandığınıza bağlı olarak size hoş ya da sinir bozucu gelebilir. Neyse ki gürültücülük bir ırkta önceden belirlenmesi kolay bir özelliktir. Sesli kediler arasında özellikle sayılabilecekler, Siyam ve onun tek renkli emsalleri, Oryantal Kısa Tüylü ile Tonkinese, Korat, Devon ve Cornish Rex cinsleridir. Eğer daha sessiz bir kedi arıyorsanız büyük kedilerin daha az ses çıkarmaya eğilimli olduklarını unutmayın. Amerikan ve Britanya Kısa Tüylüleri, İran, Egzotik, Ragdoll ve Maine Coon ırkları daha sessizdirler. Diğer sakin ırklar arasında Chartreux, Russian Blue ve American Curl sayılabilir. Habeş sessiz oryantal türlerden biridir.

Uzun Tüylü Irklar

Cins Kediler-Uzun Tüylü Irklarİran kedisi, uzun tüylü ırklar düşünüldüğünde çoğu insanın aklına ilk gelen türdür, ama aralarından seçim yapılabilecek daha pek çok uzun tüylü kedi vardır. Doğal bir uzun tüylü istiyorsanız Maine Coon gibi büyük kediler ya da daha zarif olan Ankara ve Van kedileri arasından seçim yapabilirsiniz. En ilginç ve en çekici kedi soylarını yaratma konusundaki girişimleri üreticileri, popüler kısa tüylü ırkların, Somali (uzun tüylü bir Habeş) ve Bali (uzun tüylü bir Siyam) gibi uzun tüylü versiyonlarını yaratmaya götürmüştür.

Ayrıca Ragdoll ve Chantilly/Tiffany gibi bazı yeni uzun tüylü ırklar da vardır. Bunların yalanma gereksinimleri, zaman zaman fırçalamaktan her gün taramaya kadar uzanan geniş bir çeşitlilik gösterir. Uzun tüylü kedilerin karakteri kısa tüylüler gibi beden tiplerine bağlıdır: mesela Bali, akrabası Siyam gibi aktif ve gürültücüdür, tıkız, büyük kemikli İran kedisi ise sakin ve rahattır.

Diğerleri

Cins Kediler-DiğerleriEğer biraz farklı görünüşlü bir kedi arıyorsanız sıra dışı kedilerden birini almayı düşünebilirsiniz. Bunlar biraz daha pahalıdır ve bulunmaları diğer ırklardan daha zordur, hatta bazıları için uzun bekleme listeleri bile olabilir. Bu kedilerin çoğu, yeni arayışlar içinde olan uyanık bir üretici tarafından kalıcı hale getirilmiş rastgele mutasyonlardan meydana gelmiştir.

Bunlar arasında, Ocicat ve Bengal gibi ”vahşi görünümlü” kürkleri olan benekli kediler; Manx veya Amerikan Kuyruksuz gibi kısa kuyruklu veya hiç kuyruksuz kediler; American Curl gibi kıvrık kulaklı kediler ve hepsinden ilginci, Sphynx gibi kürksüz olanları bulunmaktadır. Eğer sıra dışı özellikleri olan bir kedi arıyorsanız potansiyel sağlık sorunlarını dikkatle araştırmalısınız.

Exotic Shorthair

1 comment

  1. Kediyi almak istiyorum

Comments are closed.