• Kedi sahiplenmek için ilanlar sayfasını incelemelisiniz.
  • Sorularınız için Ansiklopedi sayfasını inceleyebilirsiniz.

CFA Kayıtlı Cattery Minimum Standartları

CFA Kayıtlı Cattery Minimum Standartları
23 Oca, 2015

CFA Kayıtlı Cattery Minimum Standartları

CFA Kedi Üreticisi Evi (Cattery) minimum standart gereksinimleri gereği aşağıdaki tanımlar uygulanmaktadır.

Kişi: Birey, firma, ortaklık, işletme, güven veya kişilere ait herhangi bir dernek olabilirsiniz.

CFA Kedi Bakım Evi:

Yeni doğmuş kedi yavrularını Kedi Düşkünleri Derneğinde (Cat Fanciers’ Association) kayıt ettiren bir kişi veya üç veya daha fazla kediyi Kedi Düşkünleri Derneğinde kaydettiren veya Kedi Düşkünleri Derneği ismi altında kedi bakım evi tescilli herhangi bir kişi(ler).

Kedi Bakım Evi Tesisi:

Kedi evleri için kullanılan bina, oda veya alan.

Başlıca Duvar:

Bir veya daha fazla kediyi oda, koşu, kafes veya bölme gibi sınırlı miktarda alana kısıtlamak için kullanılan bir yapı.

Hayvana Karşı Acımasızlık:

Yerel kolluk kuvvetleri tarafından belirlendiği gibi, kedinin yaralanmasına veya ölmesine neden olacak herhangi insanlık dışı veya kötü niyetli ya da ihmalkar herhangi bir muamele.

Sıkıntılı kedi:

Nitelikli bir hayvan kontrol görevlisi ya da veteriner tarafından belirlendiği şekilde yaşamı veya uzvu tehlikede olan bir kedi.
Kedi kumu:

Dışkılama veya idrar için kedi tarafından kullanılan malzeme.

Kedi Kumu Tavası:

Kedinin kullanması amacı ile kedi kumunun konulduğu bir yer veya alan.

Standartlar – Kedi Bakım Evi Tesisi:

Kedi Bakım Evi Tesisi ister özel bir konut, özel bir konutun bir bölümü veya özel konuta fiziksel olarak bağlı olmayan ayrı bir yapı olsun, kedilerin yaralanmalarını, çok fazla nesneye maruz kalmalarını önlemek, sadece kedilerin bulunmasını sağlamak ve diğer hayvanların girişlerini önlemek için iyi bir şekilde onarılmış ve yapısal olarak sağlam durumda olacaktır.

Yiyecek, yatacak ve iç yapı yüzeyleri sağlayıcıları hijyenik bir şekilde muhafaza edilecektir.
Yiyecek parazitlerin, hastalık vektörlerinin (böcekler gibi) veya kimyasal kirleticilerin girişini önleyecek bir şekilde nakledilecek, kullanılacak ve depolanacaktır. Kuru gıda malzemeleri serin, kuru, temiz, parazit ve diğer potansiyel kirleticilerin bulunmadığı alanda tutulacaktır.

Bozulabilir gıda malzemeleri için soğutma sağlanacaktır. Gıdanın besin değerinin bozulmasını önlemek için üretim tarihi, aşırı sıcaklık ve rutubete maruz kalma, neme, sağlıksız koşullara maruz kalma, ışığa, oksijene ve böceklere maruz kalma gibi gıdanın raf ömrünü etkileyen koşullar izlenecektir.

Kedilerin aşırı soğuk ve ısıya maruz kalmalarını önlemek için tesis yeterli düzeyde ısıtılacak ve soğutulacaktır. Ortam sıcaklığı kedilerin ısı stresine (sıcak çarpması veya hipertermi) ve soğuk stresine (donma veya hipotermi) maruz kalmalarını önceleyecej şekilde korunacaktır.

Kedilerin sağlığını ve konforunu her zaman sağlamak için tesis yeterli düzeyde havalandırılacaktır. Tesise kapılar, pencereler veya havalandırıcılar aracılığı ile temiz hava kaynağı sağlanacak ve koku ve nem koşullarını minimize edecek şekilde havalandırılacaktır.

Tesis doğal veya yapay araçlar sayesinde iyi kalitede yeterli ışıklandırmaya sahip olacaktır. Rutin denetim, temizlik yapımına izin vermesi ve kedilerin refahını sağlamak için ışıklandırma yeterli yoğunlukta eşit dağıtılmış aydınlatma sağlayacaktır. Kediler aşırı aydınlatmadan korunacaklardır.

Güneş ışığının aşırı ısınmaya veya rahatsızlığa neden olduğu zaman kedilerin doğudan güneş ışınlarından korunmalarını sağlamak için yeterli gölge sağlanacaktır.

Kedilerin her zaman kuru kalmaları için barınağa erişim sağlanacaktır.

Standartlar – Kapalı Kedi Kafesleri (Primary Enclosures)

Kapalı kedi kafesleri aşağıdaki ek standartların yanı sıra Kedi Bakım Evi Tesisi için standartları karşılayan bir mikro ortam sağlayacaktır:

Kedi yaralanmalarının önlenmesi, kedilerin barındırması, diğer hayvanların içeri girmelerinin önlemesi ve kediler için kuru ve temiz ortamın sağlaması açısından kapalı kedi kafesi yapısal olarak sağlam ve iyi onarılmış durumda olacaktır.
Kapalı kedi kafesi, kapalı alanda tutulan kedinin kolay bir şekilde dönüş yapması ve ayağa kalkması, rahat bir şekilde oturması ve yatması için yeterli alan sağlayacaktır. Tek bir kedi için en az kapalı kedi kafesi 4 lbs’dir. Veya daha büyük kedi 30 kübik feet olacaktır. Birden fazla kedi için kapalı kedi kafesinin kullanıldığı yerlerde dinlenme alanları sağlanacaktır.

Kapalı kedi kafesi inşa edilecek ve muhafaza edilecektir, böylece kedilerin temiz gıdaya, suya ve kedi kumuna rahat erişimi sağlanmış olacaktır.
Kapalı kedi kafesindeki kedi sayısı uygun havalandırma ve hijyeni önleyecek sayıyı aşmayacaktır.

Kapalı kedi kafesi kedilerin ayaklarını veya bacaklarını acıtacak tel kafes düğmesi veya herhangi diğer malzeme ile inşa edilmeyecektir.
Kapalı kedi kafesi kedilerin kendi özel lokomotor modellerini ifade edebilecekleri yeterli boyuta sahip değilse kedilerin en azından günde bir kez egzersiz veya tırmalama yapabilmeleri için gerekecek boyuta çıkarılacaktır.

Beslenme ve Su

Veteriner tarafından aksi belirtilmediği sürece kediler günde en azı bir kez beslenecektir. Yiyecekler kirleticilerden arındırılmış ve besleyici, lezzetli ve kedinin durumuna ve boyutuna göre normal günlük gereklilikleri karşılayacak besinsel değere sahip olacaktır.

Yiyecek, kedi yavrularının normal büyümelerini ve yetişkin kedilerde normal vücut ağırlığının korunmasını sağlayacak yeterli miktarlarda temin edilecektir.

Gıda kapları tüm kediler tarafından erişilebilir olacak ve dışkı yoluyla kirlenmeyi önleyecek şekilde konumlandırılacaktır. Yiyecek kapları temiz tutulacaktır. Kuru yiyeceklerin verilmesi için oto besleyiciler kullanılabilir ve gıda dökülmesini, bozulmasını veya katılaşmasını önlemek için düzenli olarak dezefekte edilecektir.

Temizlik ve Sanitasyon

Kapalı kedi kafesleri, kedi bakım evi tesisleri ve depolama alanları uygun deterjanlarla temizlenecek ve kir, atık ve zararlı içeriklerden arındırılmaları için dezenfektanlar sıklıkla kullanılacaktır.

Tük kediler için her zaman kolay ulaşılabilir kedi kumu tavaları sağlanacaktır.
Dışkılı ve kirli kedi kumu malzemesi en azından günde bir kez tüm kedi kumu tavalarından kaldırılacaktır.

Emici kedi kumu ve/veya idrarın emilmesi için kullanılan herhangi diğer bir malzeme 30% oranında idrar emdiği zaman değiştirilecektir.

Kedi bakım evi tesisi temiz tutulacak ve atık veya dışkı birikiminden arındırılacaktır.
Tüm kapalı kedi kafesleri ve besleme kaseleri ve sulama cihazları gibi aksesuar ekipmanları temiz tutulmaları ve kirden arındırılmaları için yıkanacak ve sıklıkla dezenfekte edilecektir.

Böceklerin, parazitlerin ve memeli heşerelerin kontrolü için etkili bir program belirlenecek ve hayvanlar için güvenli ürünler kullanılarak muhafaza edilecektir.

Sağlık Hizmeti

Kedi bakım evi endişe uyandıran tüm kedilere ve/veya ciddi hastalık belirtileri gösteren tüm kedilere derhal tıbbi bakım sağlayacaktır.
Kediler her gün gözlemlenecek ve hastalıklı kedilere derhal tıbbi hizmet sağlanacaktır.

Veteriner tavsiyesi altında bir aşı programı tavsiye edilir. Sağlıklı bir ortamın oluşturulması için kediler temiz, ciddi kürk hasırından arındırılacak ve genellikle yeterince ilgilenilecekler.

Acımasızlık

Kedi yaşam evi tesisinde ikamet eden kediler insanca ve ihmalkarlık içermeyen muamele görecekler.

Kedi bakım evleri, kedinin yeterli besinden, içme suyundan, temiz yaşam alanından yoksun kalmasına, hırpalanmasına, sakatlanılmasına, acımasızca davranılmasına veya göz ardı edilerek herhangi bir durumun yaşanmasına veya kediyi sıkıntıya sokacak herhangi bir durumunun yaşanmasına izin vermeyecek.

Avatar

Exotic Shorthair