• Kedi sahiplenmek için ilanlar sayfasını incelemelisiniz.
  • Sorularınız için Ansiklopedi sayfasını inceleyebilirsiniz.

Avcı Kediler

1 Haz, 2016

Avcı Kediler

Avcı Kediler

Yavru bir avcı kedinin Yavru bir kediyi ipliğin peşinden koşturan herkes bir kedinin avlanma iç güdüsünün uyanışına tanıklık etmiştir. Yavru kedi tüm yaşamı sanki o ipliğe bağlıymış gibi yakalamaya çalışır.

Bahçe Avcısı

Avcı Kediler-Bahçe Avcısı-Exotic ShorthairYetişkin kedilerde avcılık tamamen içgüdülerden oluşan davranışlardan ibarettir. Kedilerin bahçedeki  bir kuşu gözlemesi oldukça doğal bir harekettir. Bu içgüdü kedilerin içine öylesine işlemiştir ki aç olmasalar bile bunu gerçekleştirirler. Bazı zamanlarda kedinizin gözlerini avının üstüne dikmiş ve başını bir yandan diğer yana salladığını görürsünüz.

Avcı Kediler-Bahçe AvcılarıKediler için bu işlem bir mesafe hesaplama yöntemi anlamına gelir. Kedi hedefine iki farklı açıdan bakar. Kedilerin genellikle harekete geçip zıplamak için 1 şansları vardır. Bu sebepten dolayı da sıçramayı doğru bir şekilde hesaplamaları çok önemlidir.

Evcil kediler avlanma fırsatını çok az yakalar.ar Bu sebepten dolayı bu içgüdünün olabildiğinde tadını çıkarmayı isterler. Deneyimli kediler ise öldürme işlemine geçmeden önce pençelerinin birkaç sert darbeyle avlarını karşılık veremeyecek duruma getirip sersemletir.

Öldürme İşlemi

Öldüren ısırık Güdüsünün bir kalıntısı da kedi pencerenin önünde bir kuş ya da başka bir av fark ettiğinde kendini gösterir. Bu tür durumlarda kedinin dişleri avını öldürme beklentisi içinde birbirine çarpmaya başlar. Bu bir dizi minyatür ısırık aslında kedinin dişlerini küçük bir hayvanın omurgasına hızlı ve etkili bir şekilde geçirerek avının mücadelesini bir anda sonra erdirmesine yarayan çene hareketleridir.

Exotic Shorthair