• Kedi sahiplenmek için ilanlar sayfasını incelemelisiniz.
  • Sorularınız için Ansiklopedi sayfasını inceleyebilirsiniz.

Alfa Kedi Irkları Koruma ve Denetleme Derneği

26 Kas, 2015

Alfa Kedi Irkları Koruma ve Denetleme Derneği

 ALFA KİMDİR?

Şahsi kar amacı olmadan resmi bir dernek olan Alfa Kedi Irkları Koruma ve Denetleme Derneği; İstanbul Veterinerler Odası’nda görevli veteriner hekim ve alanlarında uzman mühendislerden oluşan profesyonel bir yönetim kurulu tarafından yönetilmektedir. Ar-Ge çalışmaları 2010 yılında başlamış ve resmi olarak 23.11.2015 tarihinde kurulmuştur.

ALFA’NIN HAREKET MEKANİZMASI

Safkan Kedi Irk Üretimi bu konu hakkında eğitim almış kişi veya kurumlarca yapılması gereken çok ciddi bilgi ve sorumluluk gerektiren bir bilim dalıdır. Derneğimiz Dünya’da Kedi Irk Bilimine bilimsel olarak katkı sağlayan tüm global ve yerel kedi ırk derneklerinin yolunda gitmektedir.

ALFA NEDEN KURULDU?

Dünya genelinde uzun yıllardır özenle korunarak üretilen Safkan Kedi Irkları’nın değeri, son yıllarda ülkemizde de farkedilmeye başladı. Ancak sadece maddi kazanç sağlamak amacı güden, Irk ve Cins Standartlarının Üretimi hakkında hiç bir bilgisi olmayan merdiven altı olarak tabir edilen üreticilerin ülkemizdeki safkan ırk gelişimine verdiği zarar çok büyük boyutlara ulaşmıştır.

Kedi showlarını, şecere sistemlerini ve yarışmaları Türkiye’nin her yerinde tanıtmak için çalışmalar yapacak olan derneğimiz ‘ Alfa Kedi Irkları Koruma ve Denetleme Derneği ’ ismiyle merkezi İstanbul’da olarak Türkiye genelinde çalışmalarını sürdürmektedir.

Uzak ve yakın geçmişi incelediğimizde ilk kurulan değil, başarılı hedeflere ulaşmak için yeterli miktarda araştırma ve geliştirme yapan kuruluşların başarılı olduğunu görüyoruz.

Bu doğrultuda Türkiye‘deki kedi ırklarının doğruşeffaf ve tarafsız olarak takip etmek için, 2010 yılından bu yana yaptığımız araştırmalarda bazı eksikler tespit ettik. Kedi ırklarının korunması hakkındaki geliştirme çalışmalarımız hedeflerimiz sayfamızdaki gibi hedeflendirilmiştir.

 

Alfa Kedi Irkları Derneği

Alfa Kedi Irkları Koruma ve Denetleme Derneği

Exotic Shorthair