• Kedi sahiplenmek için ilanlar sayfasını incelemelisiniz.
  • Sorularınız için Ansiklopedi sayfasını inceleyebilirsiniz.

2. Kedi Yetiştiriciliğinde Giderler

14 Ağu, 2015

2. Kedi Yetiştiriciliğinde Giderler

Irk Kedi Yetiştiriciliği | Kedi Yetiştiriciliği

2. Kedi Yetiştiriciliğinde Giderler

Gider #1: İyi bir yetiştirici olmak için sahip olmanız gereken ilk şey ırkının tüm fiziksel özelliklerine sahip olan safkan show kalite bir kedi satın almaktır. Bunun maliyeti kedi ırkına göre ortalama 1250 TL ile 4000 TL arasında değişmektedir. İyi bir yetiştiriciden Soy Kütüğü (şecere) belgeli, doğurma hakkına sahip çok güzel en azı bir dişi ve bir erkek yavru satın almak için en önemli adımlardan bir tanesidir.

Saygın yetiştiriciler safkan kedi üretimi yapmaya yeni başlayacak birisine yavrulama haklarına sahip bir kedi satmayabilirler. Böylece, acemi üretici; kısırlaştırılmış bir kedide üretilme telaşı olmadan sadece refahı için zaman harcadıktan sonra tecrübe kazanacaktır. Kayıtlı ve mükemmel soy ağacına sahip bir dişi (kraliçe) bulmanın kendisi için de önemli bir görev olduğunun farkına varacaktır. Buna ek olarak, kraliçenin kendi cinsinin seçkin bir örneği olması, sağlam olması ve kozmetik açıdan pet kalitesinden çok daha iyi olması gerekir. Cinsin seçkin örneği ağaçta büyümez ve bu nedenle damızlık kraliçe pet kalitesindeki normal bir kedi yavrusundan çok daha yüksek fiyata sahiptir. Bunlara sahip olmanız için sadece paranız olması da yeterli değildir. Onun ırkını koruyup sağlıklı bir şekilde çoğaltarak ırkına katkıda bulunacağınızı kanıtlamalısınız.

Ayrıca, çoğu yetiştirici bu kızın en azından bir Şampiyon statüsünde görünmesini gerektirir. Bu noktaya ulaşmak için kedinin en azından birkaç kez yedi yavrusu olarak sergilenmesi gerekecek, bu yüzden daha sonra yetişkin bir kedi olarak gösteri deneyimi iklimine alışmış olacaktır. Otel konaklamasının gerekmediği yerel bir kedi sergisi her hafta sonu için yaklaşık olarak 200$ masrafı beraberinde getirecektir.

Gider #2: Doğurma hakkına sahip show kalite bir yavrunun fiyatı 2000 TL’den başlamaktadır.
Bununla birlikte, yetiştiricinin her defasında yetiştirmek için yeni bir kedi yavrusu veya kedi aldığı zaman kedinin sağlıklı olduğundan, yavrulara (veya evde yaşayan diğer kedilere) herhangi bir hastalık, parazit veya genetik kusurlar geçirmeyeceğinden emin olması gerekir. Veteriner testleri fizik muayeneyi, dışkıda parazit incelemesin ve kan testlerini (FIV, kedi lösemisi) içerir. İşe kedi yavrusu ile başlıyorsanız, teste ek olarak bu yavrunun en azından kuduz aşısı olmak üzere yıllık aşılarının yapılması gerekecektir. Ayrıca, yetiştirici henüz yaptırmamışsa kedilerin tümüne mikroçip taktırmak tercih edilebilir.

Gider #3: Mikroçip gideri olarak Yaklaşık 125 $ ve ilkin, rutin veteriner sağlık taraması.
Yeni bir yetiştiricinin hem mükemmel bir damızlık alması hem de onun damızlık alanını oluşturması veya damızlık hizmeti vermek isteyen mükemmel bir damızlık kediye sahip bir yetiştirici bulması gerekir. Sorumlu bir damızlık sahibi kendi damızlığının olası hastalığa maruz kalmasını önlemek isteyecektir. Bu nedenle, ilk satın aldığınızda kraliçenizin detaylı veteriner incelemesine sahip olmasına rağmen muhtemelen en azından kan testlerini yenilemeniz ve test sonuçlarını her bir üreme öncesinde damızlık sahibine göstermeniz istenecektir. Aynı zamanda birçok damızlık sahibi kraliçenin üremesi için erkeğin yaşadığı yere gelmesini isteyecektir. Bu da yolculuk, araçla seyahat veya uçuş, kediler için yiyecek vb giderler anlamına gelmektedir.
Bir damızlığa sahip olmak sadece, genel olarak 1000$ olan (artı veteriner bakımı vs) satın alma maliyetini içermez aynı zamanda birçok yetiştirici kendi erkek kedilerinin Büyük Şampiyonluk unvanına veya daha yükseğine sahip olmasını ister. Bunu yapmak daha fazla harcama yapmak anlamına gelen daha fazla gösteri gerektirir. Aynı zamanda başlık gereklilik değilse diğer yetiştiricilerin sizin erkek kedinizi kullanmak istemelerinin (bu durum bir miktar para girdisi sağlayacaktır) tek yolu kedinizin gösteri devresinde bilinip bilinmemesine bağlıdır. Bu dişi için olduğundan iki veya üç kat daha fazla maliyet olacaktır. Daha da önemlisi, erkek bir damızlığın bakımı dişi bir kediden daha fazladır.

Gider #4:  Damızlık hizmeti ve kraliçenin daha sonraki sağlık testi üreme başına en azından 700$ yapar. Bu çok pahalıdır ve kendi damızlığınıza sahip olmanız daha fazlasını gerektirir, bu nedenle bu maliyet kullanmanız için iyi bir damızlık bulmanızın daha iyi olacağını göstermektedir.
Yetiştiricinin kendi kedi bakım yerini en azından bir kedi derneğine kaydettirmesi için ödeme yapması (CFA için 50 $ ve TICA için 50 $), kendi damızlık kraliçesini kaydettirmesi (15 $) ve üretilen her bir yavruyu kaydettirmesi (her bir dernek için 10 $) gerekir. Yılda en azından bir kez doğum yapılacak ve daha sonra her yıl en azından bir yavru tutulacak ve kaydedilecektir. TICA’da cins grubuna ait olmaktan dolayı üyelikler de bulunmaktadır. Bu maliyet yıllık 35$’dır.

Gider #5: Kayıt ücretleri, ilk yıl en az 155$ ve bundan sonra her yıl en az 65$’dır.
Yetiştiricilik kararı almaları, veteriner taraması, genetik tarama, yetiştirme yavrular, dişilerde ısı havada bakım, hamile ve emzikli dişiler için bakım, ortak kedi hastalıkları, kedi beslenmesi ve çok daha fazlası ile ilgili ihtiyaçları olan şeyleri öğrenmelerine yardımcı olması için yetiştiricinin iki veya üç adet ders kitabı türünde referans kitap alması gerekir. Kütüphanelerde kedi yetiştiriciliği ile ilgili güncel kitapların bulunmamasından dolayı kütüphaneleri ziyaret etmek yeterli değildir veya tüm bu konu ile ilgili kitaplar bulunmayabilir.
Ben aynı zamanda 375$ ödeme karşılığında Cornell’in online Kedi Genetiği kursuna da katıldım.

Gider #6: Referans kitaplar/sınıflar, ilk yıl yaklaşık olarak 500$, sonraki yıllar yıllık 25$.
Yetiştiricinin kedi yavrularını büyütmek için özel ekipmanlara ihtiyacı vardır. En azından yetiştiricinin kedi yavrularını sıcak tutmak için güvenli ısıtma yatağına ihtiyacı vardır (40$). Hipotermi genç yavruların en büyük ölüm nedenidir. Aynı zamanda yatak ve dezenfektantlar için temiz bez (20 $), zayıf ve hasta yavrular için besleme tüpleri ve besleme şırıngaları (5$), KMR yavru formülü (ek desteğe ihtiyacı olan yavrular vardır 20$), karton yavrulama kutusu (ucuz), yavrular için oluşturulacak en azından iki küçük kedi kum kabı ($15), kedileri her gün ölçmek için hatasız bir ölçek (15 ile 100$ arası), ilk yardım ve kedi taşıma kiti (lateks eldiven, betadin, kaopektat, milyonlarca kağıt havlu, göz damlası pompası vs yaklaşık olarak 30$).

Gider #7: Yavru yetiştirme ekipmanları, ilk yavrulama için yaklaşık 145 $ ile 230 $ ve sonraki her yavrulama için en az 30 $.
Yetiştiricinin yavruların reklamını yapması, kedi bakım yerlerini geliştirmesi, yavrulamayı teşvik etmesi ve diğer yetiştiricilerle ağ geliştirmesi gerekir. Yavruların reklamı çeşitli yollarla yapılabilir ancak çok şanslı iseniz yıllık minimum 100$’a mal olacaktır. Birçok yavru yetiştirme yeri artık başlıca olarak reklam formu ve kendi web sitesine sahiptir. Bunlar profesyonel veya basit olabilir. Profesyonel tasarlanmış bir web sitesi 500$’a mal olabilir.
Cins tanıtımı ve ağı sadece yetiştiricilerin uzun vadeli reklam vermelerine yardım etmekle kalmaz aynı zamanda cinse fedakar bir şekilde yardım etmeye, yetiştiricilerin eğitimini yükseltmeye ve yetiştiriciyi gelecekte aktif yetiştirme amaçlarına ulaşmasına yardım edecek temaslar sağlamasına yardım edecektir.
Bunları yapabilmek için yetiştiricinin yıllık yaklaşık olarak 50$ ödeyerek en azından bir kedi derneğine ve en azından bir yetiştirici kulübüne katılması gerekmektedir.
Bizim birincil reklamımız kedi gösterilerinde kişiler tarafından ve web sitemizden yapılmaktadır.

Gider#8: Reklam, yetiştirme teşviki, ağ oluşturma, yıllık yaklaşık en az 160 $.
Yetiştiricinin satış sözleşmesine ve diğer kedi yetiştiriciliği forumlarına, sözlü sorulara yanıt veren kedi bakım yeri broşürüne, iş kartlarına sahip olması gerekir ve kedi bakım evi dokümantasyonu, reklam ve diğer amaçlar için yetiştirme kedilerinin ve tüm yavruların resimlerini çekmesi gerekir. Yetiştiricinin yavru kedi müşterilerinden kabul edilen aramalara ve yetiştiricilik hakkında meraklı kişilerin aramalarına yanıt olarak nezaket gereği uzun mesafeli telefon aramaları dahil birçok telefon araması yapması gerekir. Yetiştirici, satılan her bir kedi yavrusunu uzun vadeli takip etmeli, yeni müşterilerin sorularını yanıtlamak için aramalar yapması gerekmektedir. Tüm bu iletişim formları tahmin edilmesi zor bir maliyete ulaşmaktadır ancak ben buna yıllık en az 50$ derdim. Neyse ki, dünya çapında webin gelişmesi ile birlikte e-postalar iletişime yönelik para ve zaman kazandırmaktadır.

Gider #9: Forumlar, telefon görüşmeleri ve diğer iletişim modelleri, yaklaşık olarak yıllık 50 $
Saygın yetiştiriciler kendi kedilerini her yıl (minimum) birkaç kedi gösterisinde sergileyebilirler. Kedilerinizi göstermeniz, cins standartlarını karşılayan safkan kediler ürettiğinizi doğrulamanız için kullanılan bir araçtır. TICA’da bir kedinin basit bir gösteriye katılması en azından 60$ gerektirmektedir. Buna ek olarak her zaman yolculuk da vardır. 3-4 saat araç kullanmak gösteriye katılmak için ortalama bir mesafedir; bu nedenle 1-2 galon gaz (50$), iki gecelik otel (120$) ve yiyecek (50$) minimum giderlerdir. Şampuan, kafes, tarak ve sair gibi malzemelerden söz etmiyoruz.

Gider#10: İlgili yolculuk, gösteri ve gereçler minimum yılık 2000$
YETİŞKİN KEDİ BAKIMI
Gıda, kedi kumu, rutin veteriner faturaları ve diğer basit bakım maliyetleri gıda ve kedi kumu kalitesine, kedi için satın alınan oyuncak ve özel eşyaların sayısına göre farklılık gösterecektir. Sağlıklı yetişkin bir kedinin yıllık bakımı 500$’dan daha fazla bir ücrete denk gelmektedir ve bu miktar özellikle kedinin yaşına göre yıllık 2000$’a kadar çıkabilir.
Gider#11: Cins kediler (tek bir kraliçe için diyelim) ve bir çift evcil kedi için rutin bakım, yıllık 500$ x 4 kedi = 2000$

HER BİR KEDİ YAVRUSU BAŞINA MALİYET
Yavrulama ekipmanları için ve diğer genel bakım giderlerinizin olmasına rağmen her bir kedi için yapılan ek maliyetler de vardır:
Kraliçenin yavrulamasından önce veya hamilelik sırasında bazı durumlarda aşı olması gerekir. Bu fiyat en az 20$’dır. Her bir yavrulamadan önce kedilerimizi FIV & Kedi Lösemisi açısından da test ediyoruz. Bu test 35$ gerektirir. Buna ek olarak, damızlık kedilerimiz HKM (hipertrofik kardiyomiyopati) ve HD (Kalça Displazi) açısından da taranıyor. HKM taraması yıllık olarak yapılır, 300$ maliyet gerektiriyor. HD taraması kedinin damızlık kariyerinde en az bir kez yapılır, maliyeti 200$’dır. Bugün bazı genetik hastalıklar için DNA testleri ortaya çıkmaktadır. Bu testlerin her biri için 60$ gerekir.

Gider#12: Temel Veteriner Bakımı/Değerlendirmesi, yavrulama öncesinde dişi kedi başına 700$
Kraliçe kedi hamileliği sırasında iki katı fazla yemek tüketecektir. Gebelik ve emzirme için onaylanmış özel üst kalite gıdalar tüketmesi gerekmektedir. Bu 9 haftalık gebelik ve 8 hafta emzirme döneminde her bir gün için altı ons kutu gıda anlamına gelmektedir. Her bir kutu gıda 50$ anlamına gelmektedir, bu nedenle

63 gün X 1.00$ + 56 gün X 1.50$ = 147.00$.

Gider#13: Kraliçenin beslemesi, her bir kedi yavrusu için $147
Yeterli besin alamazlarsa beslenme sorunlarından dolayı kedi yavruları saatler içerisinde ölebilirler. Bu nedenle acil durum formulünün, besleme tüplerinin ve besleme şırıngasının elinizde bulunması gerekmektedir. Bu formülün her zaman yenisinin alınması gerekmektedir, bu fiyat 20$ civarındadır.

Gider#14: Formül, $20
Yavrular 4-6 haftalığında katı yemekler ve 8 haftaya ulaştığında tamamen katı yemekler tüketmeye başlayacaktır. 8. haftaya ulaştığında her bir kedi yavrusu yaklaşık olarak 3 ons kutu özel gıda ve her gün kuru özel yavru yiyeceğinin 1/8’i tüketecektir. Yemediklerini yayacaklar, dağıtacaklar ve atılması gerekene kadar oynayacaklar. Yavrular genellikle 12 haftaya ulaşıncaya kadar yetiştirici ile kalacaklar ve bazen daha fazla kalabilirler. Bu da minimum 46 $ anlamına gelmektedir. Ardından kuru yiyecek 1/8 kutu 5 yavru X 55 gün = 34.4 kutu. Bu da yavru başına yaklaşık olarak üç adet 8 lbs’lik özel yavru yiyeceği anlamına gelmektedir ve her biri için 15$ gerektirmektedir.

Gider#15: Yavrular için toplam yiyecek $46 + $45 = $91.
Kedi yavruları üç adet aşır gerektirecektir, ilki gözlerini açtıklarında, ikincisi 6 haftaya ulaştıklarında, biri 9 haftalığında ve sonuncusu 12. hafta. Aşılamayı veteriner yaparsa her bir aşı 10$’a, yetiştirici yaparsa her bir aşı 3$’a denk gelmektedir. Yani, beş kedi yavrusu X aşı X her bir aşı için 10$ = 200$ veya alternatif olarak yetiştirici aşılamayı kendisi yaparsa 30$ anlamına gelmektedir.

Gider#16: Bizde ortalama dört veya beş kedi yavrusu için aşılama en azı 30$ (yetiştirici yaparsa) ve en yüksek 200$ (veteriner yaparsa) maliyet oluşturmaktadır.
Her bir dişi yavruyu edinilme öncesinde kısırlaştırıyoruz. Bunun yeni sahiplerin dişi yavruları istemeden hatalı bir şekilde kısırlaştırmalarını önlemek açısından sorumlu yetiştiricilik olduğuna inanıyoruz. Yetiştiriciler kendi ırklarını korumaya çalışırlar ancak onlar aynı zamanda evsiz kedilerin sokağa veya barınaklara atılmasını önlemeye de çalışmaktalar. Veterinerimizle iskonto oranı ortalama yavru başına 125$ X iki yavru = 250$’dır. NOT: Kısırlaştırılmış yavru sayısının beş değil iki olmasının nedeni yetiştiricinin kedinin gelecek yavrulama veya kedi gösterisi için potansiyeli olup olmadığını görmesi için bir yavruyu diğerinden ayırmasıdır. Erkek yavrularımızın değişen anlaşmalar içermesinden dolayı erkekler için nört maliyet ölçülmemektedir. Maine Coon Kedilerde, erkeklerde erken kısırlaştırmanın gelecek yaşamda zararlara neden olduğu ile ilgili bir tartışma vardır, bu nedenle iş şansa bırakılmamalıdır; biz sahibine tescil belgesi vermeden 7-12 önce kısırlaştırma yapıldığının kanıtını istemekteyiz.

Gider#17: yerleştirme öncesinde dişi yavruların kısırlaştırılması, 250$
Neredeyse yetiştirici ile yaşayan tüm yavru kediler göbek enfeksiyonu, normal gelişim başarısızlığı, göz sorunları, üst solunum yolu enfeksiyonu geliştirme, gözlerin açılmaya başlaması döneminde minör göz enfeksiyonu geliştirme, kısırlaştırma sonrası yeniden inceleme gerekliliği, en az doğum kusuru ile doğurma, yabancı maddeleri yutma gibi olasılıklardan dolayı 12 hafta boyunca veteriner dikkati gerektiriyor. Kedi yavruları insan çocukları gibidir. Kendilerini sıyırabilir veya virüs kapabilirler. Veteriner ücretleri 35$ (inceleme) ile 300$ (acil ameliyat) arasında değişmektedir.

Gider#18: Kedi yavrundaki küçük bir sorunu ziyaret edecek veteriner $35
Bazen kraliçe yavrularının taşınması için Sezaryen gerektirir ve ishal, bağırsak tıkanıklığı, mastit, kanama, rahim enfeksiyonu veya diğer komplikasyonlar nedeniyle yavruların doğumundan sonra tedavi edilmesi gerekebilir. Bu sorunlarla başa çıkmak için gerekli olan maliyetler 1000$’ı bulabilir. Aynı zamanda sezaryen gerekirse anestezinin yan etkilerinden dolayı yavru olabilir. Bununla birlikte kraliçenin süt üretimindeki komplikasyonların etkilerinden dolayı da yavrular ölebilirler. İlk yavrumuz 300$ maliyete sezaryenle doğuştur. Altı yavrudan ikisi hayatta kalmıştı.

Gider #19: Olası sezaryen, minimum 300$
Kraliçenin 35$ ücret karşılığında doğum öncesinden en azı bir kez veteriner muayenesi görmesi gerekir. Muayeneye ek olarak hamileliğin ve yavru sayısının belirlenmesi için ultrason ($125) ve/veya X-rays ($75) yaptırıyoruz. Sahip olduğumuz tüm kediler için aynısını yaptırıyoruz.
Gider #20: Doğum Öncesi Veteriner Değerlendirmesi $110
Kedinin kayıt altına alınması gerekir ve bireysel olarak TICA & CFA’da kayıt altına alınması gerekir.
Gider#21: Kayıt, $30
Yavrulama ekipmanlarından bazılarını yenilemeniz, onarmanız ve değiştirmeniz gerekecektir (bakınız Bölüm I), 30$

Gider#22: Malzemeler, $30
Yavrularımızdan her biri veteriner tarafından kontrol edilir (genellikle ücretsiz), sağlık sertifikası verilir (ücretsiz), FIV & FeLV ($30) açısından test edilir, her bir yavru için 60$. Tüm yetiştiriciler bunu yapmazlar.

Gider #23: Muhtemel Muayene, mikroçip, sağlık sertifikası ve kan testi, $60 x 5 = $300.
Kayıt tutuyorsanız bu ilk başlama maliyetini oluşturur (kedinin(lerin) veya bir tek kraliçenin satın alınması veya bir yıllık bakımı), sezaryen gerekmez ve yetiştirici aşılamayı kendisi yapar = 11638$ (bu fiyat kedi yavrularını içermez).

IV. BİR KEDİ YAVRUSUNDAN ELDE EDİLEN GELİR
Yetiştirici bir yavruyu tutuyor diğer dört yavruyu satıyorsa 4 X $550 = $2200
Vay…kedi yavrusu başına düşen 550$ çok hızlı harcanır… $11658 – $2200 = $ – 9458
Kraliçemizin ilk yıl ilk hamilelik döneminde rahim enfeksiyonu geliştirmesinden, tüm yavrularını kaybetmesinden ve ikinci hamileliğinde sezaryen gerektirmesinden ve satmak için sadece iki yavrumuzun kalmasından dolayı bu durum ilk yılki kaybımıza göre çok daha azdır.

**Ayrıca, doğal nedenlerden dolayı özel sağlık sorunlarına veya davranış sorunlarına sahip yavrularla karşılaşabileceğinize dikkat edin.

V. ÖLÇEK EKONOMİLERİ?
Peki, yetiştiricinin birden fazla damızlık kraliçe alırsa ve her yıl çok dayıda kedi yavrusu yetiştirmeye başlarsa kar yapılabileceğini söylüyorsunuz. Ne yazık ki, ne kadar çok damızlık kediniz olursa masraflar da o kadar fazla olur.

Öncelikle, yavrulardan düşündüğünüz en iyi senaryoyu elde edemeyeceksiniz; yetiştiriciler genellikle bazı kedilere göre çok fazla borç yaparlar. Satın alınan damızlık kedilerin belirli bir bölümü beklenmedik bir anda ölecek, pyometran geliştirecek veya üreme yaşları kısa olacaktır.
Kedi sayısı bir veya ikinin üzerine çıktığında damızlık hizmetini kullanmak neredeyse imkansız hale geliyor. Çok sayıda kraliçe her zaman düzenli olarak uzun mesafelere taşınamaz. Aynı zamanda, damızlık hizmet sunucusu sezonunda damızlık hizmetlerini sunamayabilirler. Kendilerinin yetiştirilmesi gereken kedileri bulunmaktadır.

Bu nedenle bir damızlık satın alınır. Malzeme için ve ekipman (örn, özel temizlenebilir yüzeyler, kedi ağaçları ve damızlık evi için diğerleri) için en azından birkaç yüz dolar maliyet anlamına gelecek özel damızlık evi anlamına gelmektedir. Artık bundan sonra damızlığın yıl boyunca muhafaza edilmesi gerekiyor.

Birden fazla kraliçe satın alınmışsa hepsinin bir arada olmasından dolayı sorunlar ortaya çıkabilir. Bazı durumlarda mutsuz bir kedi diğer damızlıklardan ayrı bir odada tutulabilir veya huzuru korumak için kısırlaştırılabilir.

Genellikle, yetiştiriciler ihtiyacı yeniden şekillendirmek için bir oda bulurlar. Çok sayıda yetiştirme kedisinden her yıl çok sayıda yavrular doğar ve sadece damızlıkları değil aynı zamanda genç hassas yavruları da ayırmak için ayrı odalar gerekmektedir. Ortamda kedi yavrularının bulunması enfeksiyon hastalıklarını büyük ölçüde arttırma riskinden dolayı dezenfekte etmek için beyazlatılabilir yüzeyler gereklidir. Çok sayıda özellikle genç kedinin bulunduğu bir evde halıları temiz tutmak neredeyse imkansızdır bu nedenle birçok yetiştirici halıları Pergo veya kiremit ya da benzeri temizlenebilir yüzeylerle değiştirirler. Eski mobilyalar da temizlenebilir ve aşınma göstermeyen yeni mobilyalarla değiştirilir.
Evet, birden fazla sağlıklı ve mutlu üreme kedisine sahip olunduğunda evi temiz ve kokusuz tutmak mümkündür ancak bu para ve aman gerektirir.

Aşılama ve karantina sistemlerine rağmen kedi sayı birden fazla ise bazen salgınlar olacaktır. Bunlar hafif salgınlar veya ciddi salgınlar olabilirler ancak bunlar genellikle büyük maliyetler anlamına gelmektedir. Yeni virüslere yenik düşmüş çok sayıda genç kedileri günlük bakım merkezlerinde görmek mümkündür. Yaygın ve hafif üst solunum yolu enfeksiyonu en azından 50$ maliyet getirecektir. Diğer yaygın ancak daha kötüsü mantar hastalığıdır. Çok mükemmel sanitasyona sahip iyi kedi yetiştiricileri bile bazen kedi gösterilerinden veya veterinerden bulaşıcı hastalıkları eve getirirler, bu nedenle tüm kedilerin zamanla muayene edilmesi gerekir. Uygun tedavi aylar sürecek ve binlerce dolar gerektirecektir. Buna ek olarak, enfekte süre içerisinde herhangi bir kedinin dışarı çıkamaması gerekir ve kedi bakım evinin kapalı olması gerekir. Son zamanlarda bir yetiştirici uygun tedavi ve test için 10.000$ harcama yaptığını bildirmiştir.
Peki yetiştiriciler birden fazla kedi yetiştirmekten neden çekinirler? Nedeni, bizim cinsin devam etmesini ve cinsi geliştirmek istememizden kaynaklanıyor. Sadece tek bir kedi yetiştirirken başarı da küçük olur.
Peki para harcamaya neden değer? Nedeni kedilerimizi paramızdan fazla sevmemizdir.

Makale, Dr. Cris Bird’in “Where The Money You Pay for a Kitten Goes” makalesinin değiştirilmiş versiyonudur. Dr. Bird, Sarsenstone kedi yetiştiriciliği adı altında Siamssion kedileri yetiştiriyor ve makalesinin değiştirilmesi için izin vermiştir.

1. Kedi Yetiştiriciliğine Başlamadan Önce

Exotic Shorthair Logo

Veteriner hekimlerce kedi bakım, sağlık, aşı, eğitim, yetiştiricilik veya hastalıklarla ilgili ihtiyacınız olan tüm bilgilere Kedi Ansiklopedisi sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Avatar

Exotic Shorthair

1 comment

Comments are closed.