• Kedi sahiplenmek için ilanlar sayfasını incelemelisiniz.
  • Sorularınız için Ansiklopedi sayfasını inceleyebilirsiniz.

1. Kedi Yetiştiriciliğine Başlamadan Önce

14 Ağu, 2015

1. Kedi Yetiştiriciliğine Başlamadan Önce

Irk Kedi Yetiştiriciliği | Kedi Yetiştiriciliği

1. Kedi Yetiştiriciliğine Başlamadan Önce

İnsanların Safkan kedi yetiştiriciliğine başlamak istemelerinin amacı ek gelirdir. Ne yazık ki kedi yetiştiriciliğine başlarken yapılan bu hata kısa zamanda bu işi bırakmalarına sebep olmaktadır.

Safken kedi yetiştiriciliğine başlamadan önce bazı şeylere ihtiyacınız olacaktır.

  • Kedi yetiştirmek için yeterli bilgi birikimi
  • Kedilerde yaygın olmayan hastalıklar hakkında tecrübeli veteriner hekim
  • Kedilere maddi gelir kaynağı olduğu için değil, hayvan oldukları için seven bir insan (siz)

Yetiştiriciliğe başlamadan önce ikinci ihtiyacınız olacak şey gerçekten safkan bir anne ve baba kedidir. Şecere kurumlarında damızlık unvanı almak çok kolay bir iş değildir. Bu nedenle damızlık unvanı almış veya alabilecek fiziksel özelliklere sahip kediler seçmeniz oldukça masraflı olacaktır. Bu özelliklerde bir kedinin fiyatı ırkına göre 1000 TL’den başlamaktadır. Eğer özel bir ırk yetiştirmek istiyorsanız anne ve baba kedinizin sadece bir tanesi için 2500 TL’yi gözden çıkarmanız gerektiğini bilmelisiniz.

Gerçekten yetiştiricilik yapmadan yetiştiriciliğin ne kadar masraflı bir hobi olduğunu anlamak çok kolay değildir. Saygın yetiştiriciler hiçbir zaman kar elde etmezler, bu onlar için bir hobidir. Ancak son yıllarda her kâr amacı güden yetiştirici de kendisini şirin göstermek için sadece hobi amaçlı bu işi yaptığını veya sadece kedileri sevdiği için bu işi yaptığını belirtmektedir. Bu artık inandırıcılığını yitirdiği için gerçekten hobi amaçlı üretim yapan insanlar da güvenilirliğini yitirmektedirler.

Hazırlamış olduğumuz bu taslağın yetiştiricilerin elde ettikleri kârları ve fiyatları soran hayvan sahipleri için bir fikir vereceğini umuyoruz.

BAŞLARKEN

Yetiştirici omaya karar veren kişi genellikle show klasman denilen manken kedi sahibi ve yetiştiricisi olmayı amaç edinmelidir. Exotic Shorthair Türkiye Kulübü olarak iki yıldan uzun bir süredir Marine Coon kedileri hakkında açıklamalarını takip etmekteyiz. Marine Coon uzun yıllardır kedi gösterileri ve satışı konusunda tahsil yapmıştır. Saygın bir yetiştirici olmak için bu ve bunun gibi deneyimleri çok önemli olduğu sonucuna vardık.

Birçok insan pet shop veya amatör ev üreticilerinden kedi satın alıyor ve kısa bir süre sonra ırk kedi beslemenin kendilerine çok iyi geldiğini fark ederek çoğaltmak arzusuna kapılıyorlar. Böylece onlarda amatör bir yetiştirici konumuna geliyor ve beslenen kedi ırkının üreticisi ve danışmanı haline geliyorlar. Bu herkes için bir zorunluluk değil ancak genel olarak karşılaştığımız bir durumdur. Bu durum damızlık bulguları için geçerlidir.

2. Kedi Yetiştiriciliğinde Giderler

Exotic Shorthair Logo

Veteriner hekimlerce kedi bakım, sağlık, aşı, eğitim, yetiştiricilik veya hastalıklarla ilgili ihtiyacınız olan tüm bilgilere Kedi Ansiklopedisi sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Avatar

Exotic Shorthair

1 comment

  1. […] 1. Kedi Yetiştiriciliğine Başlamadan Önce […]

Comments are closed.