• Kedi sahiplenmek için ilanlar sayfasını incelemelisiniz.
  • Sorularınız için Ansiklopedi sayfasını inceleyebilirsiniz.

Uzun Tüylü mü Kısa Tüylü mü?

Uzun Tüylü mü Kısa Tüylü mü?
3 Haz, 2016

Uzun Tüylü mü Kısa Tüylü mü?

Uzun Tüylü mü Kısa Tüylü mü?

Uzun tüylü mü kısa tüylü mü diye seçerken çoğu kedi sahibi kısa tüylü kedileri tercih eder çünkü uzun tüylüler sahipleri için daha çok iş demektir. Eğer uzun tüylü bir kedi düşünüyorsanız bunun neler getireceğini bilmenizde fayda vardır.

Kısa Tüylü Kedi

Uzun Tüylü mü Kısa Tüylü mü? Kısa Tüylü KediAralarında neredeyse tüm cins olmayanların da bulunduğu çoğu kedi kısa tüylüdür. Kedi tüylerinin uzamasını sağlayan gen çekiniktir, yani herhangi bir kedide ortaya çıkabilmesi için kalıtsal olarak iki ebeveynden alınmış olması gerekir. Bu da doğada ancak zaman zaman olur. Uzun tüylü kedilerin çoğu ”insan yapımı”dır; yetiştiriciler tarafından uzun tüy geninin kısa tüylü kedilerin soyuna karıştırılmasıyla üretilirler.

Örneğin Bali kedileri kısa tüylü Siyam Kedilerinin uzun tüylü versiyonudur.Kısa tüylü kediler kürklerinin bakımını kendileri yaparlar, ama yine de haftalık bir yalanma, tüylerinin dolaşmasını engeller, onları parlatır ve ev tekstil ürünlerinizin üzerine dökülen miktarını azaltır. Eğer zamanınız kısıtlıysa kısa tüylü bir kedi size daha uygundur.

Kedi Kürkü

Uzun tüylü mü kısa tüylü mü kedi almalıyım diye seçerken göz önünde bulundurmanız gerekenler. Yumuşak tüyler, dikensi tüyler ve koruyucu tüyler. Yumuşak tüyler genellikle kısa, ince ve yumuşaktır: bunlar kürkün alt katmanını oluştururlar. Dikensi tüyler orta aktı meydana getirirler: yumuşak tüylerden daha uzun, ama üst kürkü oluşturan kalın koruyucu tüylerden daha kısadırlar. Tüm kediler bunların üçüne birden sahip olmayabilir örneğin Cornish Rex’in koruyucu tüyleri yoktur ve bu onun kürkünün yumuşacık olmasını sağlar. Dikensi tüyler koruyucu tüylerle aynı uzunlukta olduğunda o kediye ”çift kürklü” denir.

Uzun Tüylü Kediler Nasıl Ortaya Çıktı?

Uzun Tüylü mü Kısa Tüylü mü? Uzun Tüylü Kediler Nasıl Ortaya ÇıktıEvcil kedilerin vahşi atalarının tümü kısa tüylüydü. Kısa tüy pratiktir: Temiz ve iyi durumda tutulması kolaydır, ayrıca yaralanmalara karşı koruyucudur. Uzun tüylü kediler doğal şekilde ancak zaman zaman ve neredeyse kesinlikle genetik bir mutasyon sonucunda ortaya çıkarlar. Bu tür olaylar o kadar nadirdir ki genellikle daha geniş gen havuzunda bir iz bile bırakmazlar. Ancak Ortadoğu’nun ve Orta Asya’nın soğuk, dağlık bölgelerinde uzun tüyler bazen evrimsel bir avantaj oluşturmuşlardı.

Mutasyon bazı kedilerin genetik dizilimi içinde varlığını sürdürdü ve uzun tüylü kediler nesiller boyunca kedi popülasyonu içinde kendine geniş bir yer edindi. Bu türler Avrupa’ya ilk olarak Orta Çağ’ın sonlarında tuhaf yaratıklar olarak getirildiler. Viktorya Çağı İngiltere’sinde çok popülerdiler ve ilk kedi şovlarında ”İran”ya da ”Ankara” kedileri olarak sunuldular.

Uzun Tüylü Kediler

Uzun Tüylü mü Kısa Tüylü mü? Uzun Tüylü Kediİran kedileri en popüler uzun tüylüler kopmuş tüylerinin temizlenmesi ve dolaşmaması için her gün uzun ve özenli bir fırçalama isterler. Eğer bir İran kedisi istiyorsanız kürkünün bakımı için hatırı sayılır bir zaman ve emek harcamaya hazırlıklı olmalısınız. Amerikan Maina Coon gibi diğer bazı uzun tüylü türler büyük ölçüde kendilerine yeterler ve zaman zaman yalanma isterler. Eğer gönlünüzü uzun tüylü bir kediye kaptırdıysanız, ama çok fazla uğraşmak istemiyorsanız bu kedilerden biri sizin için iyi bir seçenek olabilir.

 

 

Exotic Shorthair

Yanıt Bırakın

*