• Kedi sahiplenmek için ilanlar sayfasını incelemelisiniz.
  • Sorularınız için Ansiklopedi sayfasını inceleyebilirsiniz.

Sağlıklı Kedi Seçimi

Sağlıklı Kedi Seçimi
3 Haz, 2016

Sağlıklı Kedi Seçimi

Sağlıklı Kedi Seçimi

Sağlıklı kedi seçimi yaparken kedinizi nereden alıcağınıza ve sağlıklı olacağından emin olun. Hasta bir kedi size hem veteriner faturaları hem de duygusal yük olarak ciddi maliyet çıkaracaktır. Eve getirmeden evvel sağlıklı ve iyi göründüğünden emin olmak için iyice kontrol edin.

Bakılması Gerekenler

Sağlıklı Kedi Seçimi-Bakılması- GerekenlerKedi etrafta dolaşırken izleyin ve topallayıp topallamadığını kontrol edin. Sonra elinize alıp kucağınıza oturtun ve detaylı şekilde inceleyin. Kürkünün temiz ve yumuşak olduğuna ve kelleşmiş yerler bulunmadığına emin olun. Parmaklarınızı karnının üzerinde dolaştırın özellikle de bir yavru kediyi kontrol ederken kabarıklıklar ve şişlikler olup olmadığına bakın. Gözler, kulaklar, ağız veya anüsten akıntı gelip gelmediğine, kedinin aşırı şekilde tırmalama veya kafa sallama hareketi yapıp yapmadığına dikkat edin çünkü bunlar parazit göstergesi olabilir.

Kedinizi bir üreticiden ya da barınaktan alıyorsanız muaeyene edilmiş ve sağlık raporu verilmiş olmalıdır. Böyle değilse muayene için veterinere götürüp götüremeyeceğinizi öğrenin. Eve götürdükten hemen sonra hastalanırsa üreticiye ya da barınağa geri götürebilirsiniz, ama bunu önceden kontrol etmenizde yarar vardır.

Enfeksiyon Hastalıkları

Sağlıklı kedi Seçimi-Enfeksiyon- Hastalıkları-Veterineriniz kedinizde bağışıklık sistemini zayıflatarak kanseri tetikleyen kedi lösemisi virüsü(FeLV) gibi enfeksiyon hastalıkları olup olmadığını kontrol edecektir. Bu hastalık kediden kediye geçer bu yüzden de FeVL virüsü taşıyan bir kediyi hastalık taşımadığından emin olmadığınız sürece başka kedilerle temas ettirmemek gerekir. Altı aylıktan büyük kediler ayrıca HIV’in kedilerdeki karşılığı olan bağışıklık yetersizliği virüsü (FIV) için de test edilmelidir.

Sağlık Sertifikaları ve Aşılar

Sağlıklı Kedi Seçimi- Sağlık- Sertifikaları ve Aşılar-Bir kedi satın almadan önce veteriner muayenesi yaptırmanız ideal olanıdır ve eğer pahalı, cins bir kedi alıyorsanız, bu şarttır. Kendi veterinerinizden bu mayeneyi yapmasını ve yazılı bir sağlık sertifikası vermesini isteyebilirsiniz. Yetişkin ya da yavru bir kedi, hayvanları korumak derneklerinden alınmışsa, veteriner muayenesi, hayvan teslim edilmeden önce tamamlanmıştır. Yine de, kedinizi nereden temin ederseniz edin, kediyi aldıktan sonra en kısa zaman içinde bir veteriner muayenesi ayarlamanız iyi olacaktır.

Eğer söz konusu olan bir yavru kedi ise, almadan en az bir hafta önce mutlaka kedi enteriti ve kedi gribine ve karşı aşılanmış olduğundan emin olun eğer yetişkin bir kedi almışsanız, küçükken aşılanıp daha sonra düzenli takviyeler yapılıp yapılmadığını kontrol edin.  Aşılarının ve sonraki takviyelerin yapılmış olduğu veteriner sertifikası ile belgelendirilmelidir.

Ayrıca, eğer başka kedileriniz varsa ve bunları Kedi Lösemisi’ne karşı korumak istiyorsanız, veterinerinizden yeni kedinize bir kan tahlili yapmasını ve sonucunun negatif çıktığını belgelemesini isteyebilirsiniz.

Exotic Shorthair

Yanıt Bırakın

*