• Kedi sahiplenmek için ilanlar sayfasını incelemelisiniz.
  • Sorularınız için Ansiklopedi sayfasını inceleyebilirsiniz.

Kedilerde Oyunlar ve Oyuncaklar

6 Haz, 2016

Kedilerde Oyunlar ve Oyuncaklar

Kedilerde Oyunlar ve Oyuncaklar

Kedilerde oyunlar oynayabileceğiniz çeşitli oyunlar vardır ve siz yanında değilken de kendi kendine eğlenebilmelidir. Kedinizi meşgul ve tetikte tutan pek çok oyun ve aktiviteye ihtiyacınız olacaktır. kedilerin en aktif oldukları zaman çoğunlukla sabah erken ve gece geç saatlerdir; bunlar oyun vakti olarak değerlendirilebilir. Akşamları kedinizle 15 dakika oynamanız onun gece boyunca uyumasını sağlayabilir.

Avlanma Oyunları

Kedilerde Oyun ve Oyuncaklar-Avlanma OyunlarıKediler avlanmayı, yuvadaki diğer kedilerle oynayarak öğrenir ve anlanma oyunları hayatının geri kalanı boyunca en sevdiği oyun olarak kalır. Bir kedinin, sizin yerde sürüklediğiniz ya da başının üzerinde sallandırdığınız bir oyuncağı kovalamaktan daha çok sevdiği başka bir okun yoktur. ”Av” bir parça ip gibi basit olabilir ya da üzerine bir zil ya da tüy bağlanmış oyunca bir balık oltası alabilirsiniz.

Bazı kediler lazer kalemlerin ucundan çıkan ışık huzmesine zıplamaya bayılırlar. Vurulduğunda yerde kayan oyuncaklar kedinize kovalama heyecanı yaşatmak için iyi bir yoldur. pinpon topu gibi küçük toplar, temiz şarap mantarları veya büyük süt şişelerinin plastik kapakları idealdir ve kedinizi uzun saatler boyunca eğlendirecektir.

Basit elle kurmalı bir oyuncak da iş görür ya da özellikle kediler için tasarlanmış uzaktan kumandalı oyuncaklardan alabilirsiniz. Oyuncak bir fareyi kurup, ortasında genişçe bir delik açılmış olan mukavva bir kutunun önüne koyun. Kediniz kutunun içine girmeden evvel fareyi yakalayamazsa patisini içeri sokarak çıkarmak zorunda kalacaktır.

Ödül Yiyeceklerini Bulmak

Kedilerde oyunlar olarak avlanma oyununun başka bir türü de kuru kedi maması veya ödül yiyeceklerini gizlemek ve kedinizi onları bulmaya bırakmaktır. Kutular ve kâğıt torbaların içine ödül yiyecekleri koyun. Kutuları kısmen kapayarak veya sözgelimi yiyeceği bir kâğıda sarıp yumurta kartonunun veya boş bir tuvalet kâğıdı rulosunun içine yerleştirmekle kedinizin işini zorlaştırabilirsiniz.

Bu arada kâğıt torbaların saplarını kesmeyi ve üzerlerinde zımba olup olmadığını kontrol edin. Eğlenceyi arttırmak için bir kaç kutuyu birbirine yapıştırabilir ve üzerlerinde delikler açabilirsiniz. Bu oyunun daha da basit şekli odanın farklı yerlerine bir kaç ödül yiyeceği saklamaktır. Eğer kediniz bunları bulmakta zorlanırsa onun görmediği bir anda yiyeceği yerde sürükleyerek koku izi bırakın.

Gürültülü Oyuncaklar

Kedilerde Oyun ve Oyuncaklar-Gürültülü OyuncaklarKediler ilginç sesleri severler ve örneğin buruşturulmuş şeker kâğıtlarıyla ya da içinde zili olan bir topla saatler boyunca oynayabilirler. Gazeteler de kediler için doğaları gereği çekicidir gazetenizi yere serip kediniz üzerinde oturmaya geldiğinde nazikçe çekin. Kediniz hareket eden gazetenin üzerine atladığında ve onu parçalara ayırdığında çıkan sesi sevecektir.

Kedi Naneli Oyuncaklar

Kedinize içi kedi nanesiyle (kediotu) doldurulmuş bir oyuncak verin. Bu, kediler üzerinde mutluluk verici bir etkiye sahip nane familyasından bir bitkidir. Aynı zamanda yuvarlanma ve hoplayıp zıplama gibi çılgın davranışları veya trans benzeri bir durumu tetikleyebilir. Etkisi ne olursa olsun kısa sürelidir, 10 dakika kadar sürer ve hiç bir yan etkisi yok gibidir.

Bu bitkiyi kendiniz de yetiştirebilirsiniz, kurutun ve yapraklarını peluş bir oyuncağın içini doldurmakta kullanın, kedi naneli oyuncakları pet shop’lardan da satın alabilirsiniz. Ayrıca kedinizin bu bitkinin yapraklarını çiğnemesine de izin verebilirsiniz.

Ev Kedileri İçin Başka Egzersizler

Kedilerde Oyunlar ve Oyuncaklar-Ev kedileri İçin Başka EgzersizlerKediler insan dostlarıyla olduğu kadar birbirleriyle oynamayı da severler. Eğer bir ev kediniz varsa bir tane daha almayı düşünün, böylece evin içinde birbirlerini kovalayarak eğlenebilirler. Bütün kediler kedi ağacı gibi gereçlerle oynamayı severler. Eğer kediniz evden çıkmayan bir kediyse, ağaç hem harekete hem de tırmanma güdüsünü tatmine imkân sağlar. Kedinizin oynaması için çeşitli oyuncakları ortada bırakın, ama kırık veya bozuk olmamalarına ve gözetim altında olmadan kullanılmaya uygun olmalarına dikkat edin.

Exotic Shorthair

Yanıt Bırakın

*