• Kedi sahiplenmek için ilanlar sayfasını incelemelisiniz.
  • Sorularınız için Ansiklopedi sayfasını inceleyebilirsiniz.

Kedilerde Oyun

6 Haz, 2016

Kedilerde Oyun

Kedilerde Oyun

Kedilerde Oyun-Kedilerde oyun oynamayı yavrular gibi severler ve yaşlanana dek bundan keyif almaya devam ederler. Düzenli oyun zamanları sağlıklı olabilmesi ve stresle can sıkıntısından uzak kalabilmesi için gereken yeterli miktarda egzersizi yapmasının harika bir yoludur. Doğal birer avcı olan kediler hareket için yaratılmışlardır.

Kuşkusuz ev kedilerinin yiyecek için avlanmalarına gerek yoktur, bu yüzden de sağlıklı ve fit kalabilmeleri için gereken egzersizleri yapmayabilirler. Kedilerin yaptığı egzersiz miktarı değişkendir. Dışarı çıkan kedilerin etrafta dolaşıp avlanmak için pek çok fırsatları vardır ve genellikle hareket gereksinimlerini kendileri ayarlarlar.

Ev kedileri ise hem hareket etmeyi teşvik edecek bir orta hem de bolca oyun fırsatı sağlaması için sahiplerine bağımlıdırlar. Bazı kedi cinsleri doğal olarak diğerlerinden daha hareketlidirler örneğin Habeş ve Siyam kedileri enerjileri ile tanınırlar. Her kedinin  hareket ihtiyacı farklıdır. Kediniz çok hareketsiz veya aşırı kilolu görünüyorsa veterinere danışın. Keza, normalde hareketli olan bir kedi oyuna olan ilgisini kaybederse de veterineriniz danışılacak en iyi kişidir.

Oyun Neye Yarar

Kedilerde Oyun-Oyun Neye YararKedilerde oyunların faydası çoktur. Kedinizin ideal kilosunda kalmasını sağlar, eklemlerinin esnekliğini sürdürmesine ve kalbiyle akciğerlerinin sağlıklı olmasına yardım eder. Ayrıca san sıkıntısı ve stresi engeller.

Kedinin doğal avlanma içgüdülerini tatmin etmesi için zararsız bir çıkış yoludur, ayrıca kedilerin saldırgan ve asabi enerjilerini boşaltmalarına yardım eder Her şeyden öte kedinizle oynamak ikiniz için de eğlencelidir ve aranızdaki ilişkiyi güçlendirmeye yardım eder. Kediler oyun oynamaya yuvada başlarlar.

Kavga etme, kontrol ve alanma gibi gerekli yaşam becerilerini böyle öğrenirler. İlk başta kardeşleriyle oynarlar, sonraları yaklaşık 8 haftalıkken cansız nesnelerle ilgilenmeye başlarlar. Kovalama, zıplama ve vurma gibi canlı av yakalamada gereken becerilerini geliştirmeye başlarlar.

Oyun Zamanı İçin İpuçları

  • Gündemi kedinizin belirlemesine izin verin. Eğer o sırada oynamak istemiyorsa onu zorlamayın.
  • Çoğu zaman kedinizin kazanmasına izin verin, ama zaferi için çaba sarf etmesini sağlayın.
  • Kullandıktan sonra oyuncakları göz önünden kaldırın. Bu şekilde, onları tekrar çıkardığınızda kediniz ilgilenecektir.
  • Kediniz sıkılmasın diye oyuncakları sorayla ortaya çıkarın.
  • Sık sık oyun oynayın. Günde 15 dakikalık seanslar idealdir.
  • Düzenli olun: kediler rutini severler o yüzden oyun için belli bir zaman belirleyin.
  • Kediniz yorulduğunda, ilgisini kaybettiğinde veya saldırganlaştığında oyuna son verin.
  • Bir oyunu aniden bitirmeyin. Aktiviteyi kademeli olarak bitirmek daha iyidir.
  • Ellerinizi ve ayaklarınızı oyunun bir parçası olarak kullanmayın bir yavrunun onların üzerine atılması eğlenceli olabilir, ana yaşı büyüdükçe tırnakları ve dişleri giderek keskinleşecektir. 

 

Exotic Shorthair

Yanıt Bırakın

*