• Kedi sahiplenmek için ilanlar sayfasını incelemelisiniz.
  • Sorularınız için Ansiklopedi sayfasını inceleyebilirsiniz.

Kedilerde Hareket

1 Haz, 2016

Kedilerde Hareket

Kedilerde Denge

Kedilerde hareket ve denge çeşitli şekil ile boyutlarda olabilirler, ama hepsi de kendilerinden küçük hayvanları gizlice takip etmeye, yakalamaya ve öldürmeye programlıdırlar. Bu amaçlar binlerce yıllık bir evrim süreci, doğal bir zarafet örneği olan kedi fiziğini meydana getirmiştir.

Amaca Uygun

Kedilerde Hareket-Amaca UygunKedilerin vücutları gizlilik, hız ve çevikliğe uygun yaratılmışlardır. Be den yapılarıyla ilgili her şey aerodinamik ve amacına uygun şekilde gelişmiştir Evcil bir kedinin iskelet sistemi daha büyük kuzenlerinin küçük, ama mükemmel bir versiyonudur ve pek çok yönden bizimkine hiç benzemez. Örneğin kedinin köprücük kemiği dar göğüs kafesinden tamamen ayrıdır ve çok küçüktür.

Kürek kemikleri de boşta salınırlar sadece kas ve bağ doku tarafından tutulurlar. Sonuç olarak kedilerin gövdesi çok esnektir; kedi bir aralıktan başını geçirebilirse gövdesini de geçirebileceğimi ve orada sıkışıp kalmayacağını bilir.

Kedilerde Hareket

Kedilerde HareketKedinin omurgası olağanüstü esnektir ve kuyruğundaki 20 omur çok eklemli bir parmak gibi hareket eder. Bu da kuyruğu çok hünerli bir araç haline getirir. Dar bir çatı sırtında yürüyen bir kedi, kuyruğunu, aynen ip cambazının sırıkla yaptığı gibi dengesini özenle ayarlamak için kullanır. Kedilerin (arka ayaklarındaki) ayak tarağı kemikleri insanlardaki gibi yere düz basmaz ve el tarağı kemikleri (insan elinin ana kısmındaki kemikler) de kedilerin ön ayaklarında bulunmaz. Bir kedi daima parmak uçlarında yürür ve ani bir sıçrama ya da hızla atılmaya her an hazır vaziyettedir. Arka patilerini tam olarak öndekinin bastığı yere basarak, sesi ve ardında bıraktığı izleri azaltır.

Hızlı hareketler yapabilme yeteneği kedi gibi yırtıcı türler için hayati önem taşır. Çoğu kedi kası TİP iki olarak bilinen kategoriye girer. Enerjiyi bir anda yakabilen, ama çabuk yorulan bu tip kaslar esnek, yay gibi bir iskeletle birleşince kedilerin olağan üstü sıçramalar yapabilmelerini ve avlarını kısa mesafelerde yüksek hızla (30 mil/saat ya da 48 km/saate kadar) kovalayabilmelerini sağlar.

Çoğu kez bu hız bir avı öldürmek için yeterlidir. Ama bir kedi hedefini kaçırır ya da takibin ilk birkaç saniyesinde avını yakalayamazsa dinlenmek için durması ve kaslarını soğutması gerekir. Başka bir deyişle avlanan bir kedi ilk seferde avını yakalamak için kumar oynar.

Kediler Nasıl Dört Ayaklarının Üzerine Düşer?

Kedilerde Hareket-Kediler Dört Ayaklarının Üzerine Nasıl DüşerlerEvcil kedilerin toparlanma refleksleri efsanevidir ve ağaçtan düştüklerinde de onları kurtaran budur. Bu refleks iç kulaktaki denge mekanizması ile başlar. Bize sallantılı bir gemide olduğumuzu söyleyen aygıt kedilerde hareket ve dengeyi sağlayan nerenin aşağısı nerenin yukarısı olduğunu söyler. Bir kedi düşerken ilk olarak kafasını yere doğru çevirir daha sonra bedenin geri kalanını döndürür. Bu omurgalarının esnekliği sayesindedir.

Kuyruk, bir denge kolu gibi hareket ederek kedinin seviyesini korur. Eğer yeterince zaman ve mesafe varsa kedi bedenini uzatarak hava direncini arttırı ve düşüşünü yavaşlatır. Sonra sırtına kavis verip bacaklarını uzatarak yere düştüğü andaki darbenin etkisini azaltır ve çoğunlukla burnu bile kanamaz.

Exotic Shorthair

Yanıt Bırakın

*