• Kedi sahiplenmek için ilanlar sayfasını incelemelisiniz.
  • Sorularınız için Ansiklopedi sayfasını inceleyebilirsiniz.

Kedilerde Çiftleşme

Kedilerde Çiftleşme
3 Haz, 2016

Kedilerde Çiftleşme

Kedilerde Çiftleşme Oyunu

Kedilerde Çiftleşme-Çiftleşme OyunuKedilerde çiftleşme kur davranışlarının kendilerine özgü âdet ve ritüelleri vardır. Dişi kedi çiftleşmeye hazır olduğunda çok tiz ve özel bir inleme sesi çıkararak çevredeki erkek kedileri çağırı ve onlar da dişiyle ilk çiftleşen olabilmek için koşarak gelirler.

Dişi kediler 4 aylıktan bir yaşına kadar (ortalama olarak altı aylıkken) herhangi bir zamanda cinsel olgunluğa ulaşırlar. Evcil kedilerin çoğu ergenliğe eriştiklerinde kısırlaştırılırlar. Evcil bir otamda bunun kedi ve insan dostları için daha iyi olduğu düşünülür bunun nedeni sadece planlanmamış pek çok yavru kediye yer bulmanın zorluğu değil aynı zamanda kısırlaştırılmamış bir kediyle yaşamanın çok da kolay olmayışıdır.

Kediler Kızıştığında

Kedilerde Çiftleşme-Kediler KızıştığındaKısırlaştırılmamış bir yetişkin dişi ilkbahar ve yaz aylarında her iki üç haftada bir kızışır. Bu döngüsel olayın teknik adı çılgınlık ya da panik anlamına gelen Latince bir sözcük olan oestrus’tur ve bu dönemlerde dişi kedilerin bir tür çılgın gözü dönmüşlük içine girdikleri doğrudur. Bu sırada aşırı derecede huzursuz olurlar ve acı çekiyormuşçasına miyavlarlar. Çağrıları oldukça farklı, tiz, insan kulağını rahatsız eden bir sestir ve dişinin işitme mesafesindeki tüm kedilere umutsuzca çiftleşme ihtiyacı içinde olduğunun işaretini verir. Aynı zamanda arka bacaklarını havaya kaldırarak çömelir ve olduğu yerde yürür gibi zemini tırmalar; bu lordoz adı verilen cinsel açıdan alıcı pozisyondur.

Kedilerde Çiftleşme-Kediler-KızıştığındaPek çok erkek kedi dişinin ”çağrı”sına ve ona eşlik eden uyarıcı feromon kokusuna doğru çekilir. Dişi erişilebilir bir yerdeyse sözgelimi, bahçede beklenti içinde, duraklaya duraklaya ona yaklaşırlar. Sonunda bu adaylardan en cesuru dişinin yanına sokulur bunu tedbirli şekilde yapar çünkü dişinin, kendisine fazla küstahça yaklaşan herhangi bir kediye acımasızca saldırması da olasıdır. Ama eğer izin verirse erkek onun üzerine tırmanır ve dişinin boynunu dişleriyle kavrar. Bu tutuş dişinin hareketsiz kalmasını sağlar bu, yavruların annelerini tarafından tutulduklarında gevşemelerini sağlayan tepkinin aynısıdır.

Birleşme son derece kısa sürer, en fazla birkaç saniyedir. Erkek kedinin penisinin olta çengeli gibi dikenli oluşu ilginçtir. Bu nedenle geri çekilme eylemi dişinin canını acıtır ve bu da onun çığlık atmasına ve erkeği tırmıklamaya çalışmasına neden olur. Ancak görünüşe göre dişinin acı çekmesi kedilerin üreme işleminin gerekli bir parçasıdır çünkü yumurtlamayı tetikleyen budur. Diğer dişi memelilere benzemeyen şekilde kediler çiftleşmeden önce yumurtalarını bırakmazlar.

Exotic Shorthair

1 Yorum

Yanıt Bırakın

*