• Kedi sahiplenmek için ilanlar sayfasını incelemelisiniz.
  • Sorularınız için Ansiklopedi sayfasını inceleyebilirsiniz.

Kedilerde Annelik

Kedilerde Annelik
3 Haz, 2016

Kedilerde Annelik

Kedilerde Annelik

Kedilerde Annelik-EmzirmeKedilerde annelik genellikle kediler yavrularına nasıl bakacaklarını içgüdüsel olarak bilirler. Yavrulara gelince, onlar da tehlikeli bir dünyayla baş edebilmek için gereken becerileri çok hızlı bir şekilde kazanır ve sadece bir kaç ay sonra ergenliğe ulaşırlar.

Kediler dokuz haftalık bir hamilelikten sonra ortalama 3-5 yavru doğururlar. Her yavru yarım saat aralıklarla doğar. Bu süre anneye yenisini doğmadan evvel, her yavruyla yeterince ilgilenecek zaman tanır.

Anneler ve Yavruları

Kedilerde Annelik-Anneler ve YavrularıDoğum sonrası bu ilk bakım turu görülmeye değer bir sahnedir. Anne yavrunun içinde geldiği amniyotik keseyi yırtmak için dişlerini kullanır ve sonra yenidoğanı temizler. Özellikle ağız ve buruna itina gösterir ki yavrunun ilk nefesini alabilmesi için bir engel kalmasın. Göbek bağını ısırarak kopartır ve hem onu hem de plasentayı yer. (Bunlar, anneye, loğusalığının ilk saatleri ve günlerinde gereken hayati besinleri sağlayacaktır.)

Çok geçmeden yavrular annelerinin memesini arayarak etrafta dolaşmaya başlarlar. Memelerinin her birinin kokusu farklıdır ve her yavru ilk olarak hangi memeden emdiyse sürekli aynısından emmeye devam eder. Bu mekanizma ile yavruların süt için kavga etmelerine gerek kalmaz ve hiçbirinin diğerlerinden daha zayıf veya yavaş kalmamasını sağlar.

Kedi Yavrularının Gelişimi

Kedilerde Annelik-Kedi Yavrularının GelişimiYaşamın ilk haftalarında işitme ve görme duyusu gelişir. Yavrular bir aylık olduklarında koşmaya ve zıplamaya başlarlar. Topları takip ettikleri veya sahte kavgalara karıştıkları oyunlarında avcılık içgüdülerini sergilemeye başlarlar. Anne yavrularını teker teker yeni bir yuvaya taşıyabilir.

Kedilerin bunu neden yaptığı kesin olarak bilinmemekle birlikte muhtemelen bu döneme rastlayan sütten kesme ile ir ilişkisi vardır: yabani hayatta anne uzun zaman yiyecek peşinde dışarılarda olacağından yuvayı avlanma alanına yakın bir yere taşımaya ihtiyaç duyar.

Yavruların iki aylıkken dişleri çıkar, mükemmel şekilde işitir ve görürler, ayrıca son derece çevik ve oyunbazdılar. Bu, yavruların en çekici oldukları dönemdir. Bazı kediler bu yavru davranışlarını uzun aylar boyunca sürdürebilirler, ama biyolojik olarak artık yetişkinlik yolundadırlar. Bazıları erişkinliğe dört aylıkken ulaşır. Her yavru her seferinde aynı memeden beslenir; annenin meleri, sanki üzerlerinde yavruların isimleri yazıyormuşçasına kesin biçimde ”etiketlenmiştir”.

Exotic Shorthair

Yanıt Bırakın

*